Sosyal Bilimler
Dr. Tuba Sarıgül
05/08/2015 - 17:56

Fotoğraflar Köşesinde Ağustos Ayının Konusu Çevremizdeki İlginç Yapılar

Yaz ayları belki de yıl boyunca çevreyle ve doğayla en fazla etkileşim halinde olduğumuz zaman dilimi.

Yaz ayları belki de yıl boyunca çevreyle ve doğayla en fazla etkileşim halinde olduğumuz zaman dilimi. Çevremizde keşfedilmeyi bekleyen sayısız ilginç yapı var ve mimari yapılardan jeolojik oluşumlara birbirinden ilginç bu yapıları yaz aylarında gözlemlemek ve fotoğraflamak daha kolay.

class=attr__format__media_original

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayının konusu “Çevremizdeki İlginç Yapılar”. Siz de çektiğiniz ilginç yapılara ait fotoğrafları, açıklama bölümüne #ilginçyapılar etiketini ekleyerek, buradan paylaşmaya başlayabilirsiniz.

class=attr__format__media_original

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.