Sosyal Bilimler
Dr. Elif Ebren Kaya
02/09/2022 - 16:47

Fotoğraflar Köşesinde Eylül Ayının Konusu “Hava Araçları”

Bilim Genç olarak eylül ayında objektiflerinizi “hava araçları”na odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #HavaAraçları yazmayı unutmayın.

Çok eski zamanlardan beri uçmak insanların hayaliydi. Yer çekimine meydan okuyan bu hayal, bilim ve mühendislik alanındaki gelişmelerle birlikte gerçeğe dönüştü. Teknolojinin ilerlemesiyle günümüzde artık farklı boyutlara ve işlevlere sahip insanlı veya insansız hava araçları tasarlanıp üretilebiliyor.

Bu yıl TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 30 Ağustos’ta Samsun'da başladı ve 4 Eylül’e kadar devam edecek. Festival kapsamında birçok kategoride hava aracı yarışmaları gerçekleştirilecek. Biz de Bilim Genç olarak gençlerin havacılık ve uzay konularına olan ilgilerini fotoğrafla ifade etmelerini desteklemek için eylül ayında objektiflerinizi hava araçlarına odaklamanızı istiyoruz.

Siz de uçak, helikopter ve insansız hava araçlarını ya da balon, planör kanat gibi çeşitli uçabilen hava araçlarını fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #HavaAraçları yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

 Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitabı hediye ediliyor.

Sosyal Bilimler

Ağustos ayının en beğenilen fotoğrafı Ecrin Bilge Öztosun’a ait “Sudan Beklenen Umutlar” olarak belirlendi.

Satranç köşesinde bu ay Ağustos 2022 probleminin çözümüne ve Eylül 2022 problemine yer veriyoruz.