Teknoloji
Bilim Genç
01/03/2021 - 18:30

Fotoğraflar Köşesinde Mart Ayının Konusu “Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojiler”

Mart ayında objektiflerinizi hayatımızı kolaylaştıran teknolojilere odaklamanızı istiyoruz.

Fotoğraf: Oğuzhan Okuyan-Türk Yıldızları

Teknolojinin günümüzdeki kadar ileri seviyede olmadığı bir dünya hayal edin. Sizce nasıl bir hayatınız olurdu?

Teknoloji, bilimsel bilginin pratik araçlara dönüştürülmesi olarak tanımlanabilir. Günlük hayatımızın da önemli bir parçası olan teknoloji sağlıktan eğitime, havacılık ve uzay araştırmalarından bilgisayar teknolojilerine bugün birçok alanda yeni fikirlerin ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biz de Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi hayatımızı kolaylaştıran teknolojilere odaklamanızı istiyoruz. Bunun için evinizde ya da çevrenizde bulunan teknolojik aletleri, belirli bir kompozisyon çerçevesinde görsel estetiği de öne çıkarak fotoğraflayabilirsiniz.  

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #HayatımızıKolaylaştıranTeknolojiler etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler paylaşabilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

TÜBİTAK’ın bilim ve teknoloji konulu fotoğraf yarışmasından örnekler:

Filiz Arıcan-Dün Bugün

Işıl Selen Denemeç-Momentum

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde PictoBlox programı ile gerçek zamanlı duygu durumunu tespit eden bir uygulama oluşturuyoruz.

Bir grup araştırmacı dünyanın amonyakla çalışan ilk gemisini üretmek için çalışmalar yapıyor.