Sosyal Bilimler
Bilim Genç
08/05/2020 - 19:50

Fotoğraflar Köşesinde Mayıs Ayının Konusu “Benim Penceremden”

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Güneş’in doğuşu ve batışı, yıldızların geceleri ortaya çıkıp gündüzleri kaybolması, bulutların hareketi, ağaçların çiçek açması... Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız bu süreçte hepimiz doğada yaşanan değişimleri evimizin penceresinden seyrediyoruz. Peki bahara merhaba dediğimiz bu günlerde pencereden dışarı baktığınızda siz neler görüyorsunuz?

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz. Örneğin gün doğumunu ya da gün batımını, bahçenizdeki ağaçları, çiçekleri, doğa manzaralarını ya da ilgi çekici mimari yapıları fotoğraflayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #BenimPenceremden etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.