Uzay
Elif Ebren Kaya
02/07/2021 - 19:30

Fotoğraflar Köşesinde Temmuz Ayının Konusu “Geceleyin Gökyüzü”

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi geceleyin gökyüzüne odaklamanızı istiyoruz.

TÜBİTAK tarafından 23 yıldır gerçekleştirilen ve ülkemizin en popüler gökyüzü etkinliklerinden biri olan Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği, bu yıl 12-15 Ağustos tarihleri arasında Antalya’nın Saklıkent ilçesinde yapılacak. 4 gün sürecek şenlikte katılımcılar hem astronomi temalı seminerleri dinleyebilecek hem de teleskoplarla gözlem yaparak gökyüzünü ve gök cisimlerini daha yakından tanıma imkânına sahip olacaklar.

Biz de Bilim Genç olarak gökyüzü gözlemine yönelik farkındalığı artırmak için temmuz ayında objektiflerinizi geceleyin gökyüzüne odaklamanızı istiyoruz. Gökyüzü fotoğrafçılığında yani astrofotoğrafçılıkta gece vakti daha parlak görünen Ay, gezegenler, yıldızlar, takımyıldızlar, yıldız kümeleri, gök adalar ve bulutsular gibi gök cisimleri fotoğraflanır. Siz de objektiflerinizi gökyüzüne doğrultarak farklı gök cisimlerinin fotoğraflarını çekmeyi deneyebilirsiniz. En güzel gökyüzü fotoğraflarını, ışık kirliliğinin olmadığı, havanın açık olduğu bir gecede çekebileceğinizi unutmayın.

Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #GeceleyinGökyüzü yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Uzay

Deneyler köşesinin bu projesinde Büyük Ayı Takımyıldızı’nın Kutup Yıldızı etrafındaki hareketinden yararlanarak zamanı ölçüyoruz. 

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Ay’a tekrar insan göndermeyi ve Ay’da kalıcı bir üs kurmayı planlayan Artemis görevi hakkında bilgi veriyor.