Fizik-Kimya-Matematik
Ayşenur Okatan - Erhan Balıkçı
25/12/2020 - 12:18

Geleceğin Enerji Kaynağı Hidrojen BOREN Çalışmaları Arasında

TENMAK Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünde yer alan Hidrojen Teknolojileri Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarla ilgili BOREN araştırmacılarıyla bir söyleşi gerçekleştirdik.

Geçmişten bugüne kullanılmasına rağmen gelişen teknoloji ile önemi daha da artan bor sağlıktan enerjiye, tarımdan savunma sanayisine pek çok alanda kullanılıyor. Birçok ülkede bor rezervleri bulunsa da Türkiye %73,4’lük oranla dünyadaki en büyük bor rezervlerine sahip ülke konumunda. 

2004 yılında faaliyetlerine başlayan TENMAK Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünde (BOREN) bor ürün ve teknolojilerinin araştırılması, geliştirilmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla program ve projeler yürütülüyor, bor ile ilgili bilimsel yayınlar yapılıyor ve etkinlikler düzenleniyor. 

Biz de Bilim Genç olarak TENMAK Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünde yer alan Hidrojen Teknolojileri Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarla ilgili BOREN araştırmacılarıyla bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Fizik-Kimya-Matematik

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, yer çekimi etkisiyle çalışan bir mancınık düzeneği yapıyoruz.

Maryland Üniversitesinden bir grup araştırmacı, çevre dostu bir batarya geliştirdi. Dr. Meiling Wu ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Matter’da yayımlandı.