Uzay
Ayşenur Okatan - Selim Özden
13/10/2021 - 17:30

Havacılık ve Uzay Mühendisleri Ne Yapar?

Havacılık ve uzay mühendislerini daha yakından tanımak için ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Halil Ersin Söken ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Havacılık ve uzay mühendisliği; uçak, uzay aracı, uydu ve füze gibi sistem ve ekipmanların tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretimi ile ilgili çalışmalar yapılan mühendislik alanıdır. Gün geçtikçe popülerliği artan havacılık ve uzay mühendisliği alanındaki iş imkânlarının 2030 yılına kadar %8 artması bekleniyor.

Peki bu alandan mezun olanlar nerelerde çalışabilir? Bir uzay mühendisinden, hangi alanlardaki farklı konulara hâkim olması beklenir? Bu alana ilgi duyanlar kendilerini nasıl geliştirebilir? Bilim Genç olarak bu soruların cevaplarını öğrenmek, havacılık ve uzay mühendislerini daha yakından tanımak için “küçük uyduların yönelim belirleme ve kontrol sistemleri” konusunda çalışmalar yapan, ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Halil Ersin Söken ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı (JAXA) tarafından 2018’de uzaya fırlatılan BepiColombo uzay aracı, Merkür’ü yakından fotoğrafladı.

Gözlemler Plüton’un atmosferindeki gazların, cüce gezegen Güneş’ten uzaklaştıkça, yoğunlaşarak yüzeyde biriktiğini gösteriyor.