Sağlık
Ayşenur Okatan
25/11/2020 - 18:30

Kanser Teşhisinde Yeni Bir Yöntem: Likit Biyopsi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Haluk Külah ile likit biyopsi yöntemi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kanser, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelerin genetik yapılarının bozulması sonucu hücrelerin istem dışı ve kontrolsüzce çoğalması nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Kanser, dünyadaki ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alır; her 6 kişiden 1’inin ölüm sebebi kanserdir. Her ne kadar ölümcül bir hastalık olsa da kanserin birçok türü erken tanı, tedavi ve teşhis yöntemleri sayesinde ilerlemeden durdurulabilir.

Bilim insanları da bu ölümcül hastalıkla mücadele için yeni tanı, tedavi ve teşhis yöntemleri geliştiriyor. Bunlardan biri de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Haluk Külah ve ekibi tarafından geliştirilen likit biyopsi yöntemi. Biz de Bilim Genç olarak yeni geliştirilen bu yöntem hakkında Prof. Dr. Haluk Külah ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Sağlık

21 Eylül tarihi, Dünya Alzheimer Günü olarak kutlanıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde insülin duyarlılığını iyileştirmenin yolları hakkında bilgi veriyor.