Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
30/09/2021 - 18:04

Mars'ın Yüzeyine İnen Uzay Araçları

Bir önceki sesli yayınımızda Mars’a gönderilen ilk uzay araçlarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Prof. Dr. Levent Kurnaz, Mars’ın yüzeyine inen uzay araçları ve robotlar hakkında bilgi veriyor. 

Teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte 1997’de Pathfinder ve Sojourner, Mars’ın yüzeyine inen ilk uzay araçları oldu. Aslında Pathfinder’ın temel görevi, Mars’ın yüzeyinde keşif yapması amaçlanan Sojourner’ın Dünya ile iletişim kurmasını sağlamaktı. Peki, Mars’ın yüzeyinde görev yapmayı başaran ilk uzay araçları hangi özelliklere sahipti? Bu robotlar Mars’ta neler keşfetti? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

 

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:

Prof. Dr. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

 

Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı (JAXA) tarafından 2018’de uzaya fırlatılan BepiColombo uzay aracı, Merkür’ü yakından fotoğrafladı.

Gözlemler Plüton’un atmosferindeki gazların, cüce gezegen Güneş’ten uzaklaştıkça, yoğunlaşarak yüzeyde biriktiğini gösteriyor.