Sağlık
Dr. Tuba Sarıgül
11/05/2021 - 13:58

Neden Ağlarken Burnumuz Akar?

Ağladığımızda burnumuzun akmasının sebebi, gözyaşı sisteminin çalışma şekliyle ilgili.

Burnumuz gün içinde farklı nedenlerle örneğin üşüdüğümüzde, ağladığımızda ya da acı yiyecekler yediğimizde akabilir. Ağladığımızda burnumuzun akmasının sebebi ise gözyaşı sisteminin çalışma şekliyle ilgili.

Gözümüzün nemli kalabilmesi için sürekli gözyaşı üretilir. Gözyaşı gözümüzün sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi ve net görebilmemiz için gereklidir. Gözyaşı üst göz kapaklarının içinde bulunan gözyaşı bezleri tarafından üretilir. Gözümüzü kırptığımızda gözyaşı gözün yüzeyinin tamamına yayılır. Gözyaşı daha sonra üst ve alt göz kapaklarının birleştiği bölgede bulunan gözyaşı kanalları boyunca burun boşluğuna akar. Gözyaşı burada tekrar emilir. Bu sistem biz farkında olmasak da sürekli çalışır. Gözümüz bir yılda 50-100 litre gözyaşı üretir.

Ağladığımızda gözümüzde üretilen gözyaşı miktarı arttığından, burun boşluğuna akan gözyaşı miktarı da artar ve gözyaşı mukusla karışarak burnumuzdan dışarı akar.

Kaynaklar:

Sağlık

Yaklaşık 40 yıldır görme kaybı sorunu yaşayan 58 yaşındaki bir hasta, uygulanan gen tedavisi sayesinde özel gözlükler yardımıyla yeniden görmeye başladı.

Geceleri aç olmadığınız hâlde yemek yeme isteği duyuyor musunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruyu cevaplıyor.