Skip to content Skip to navigation

Öğrenciler İnternette Ulaştıkları Bilgileri Çoğunlukla Sorgulamıyor

Dr. Tuba Sarıgül
28/04/2020 - 14:47

İnternet bilgiye ulaşmayı kolaylaştıran önemli bir kaynak. Ancak bazı riskler de barındırıyor. Örneğin yalan haberlerin internette çok hızlı yayıldığını duymuşsunuzdur. Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Johannes Gutenberg Üniversitesi (JGU) ve Goethe Üniversitesinden bilim insanları, üniversite öğrencilerinin internette karşılaştıkları bilgilerin güvenirliğini analiz edip etmediğini belirlemek için bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırmaya büyük çoğunluğu üniversite eğitimlerinin birinci ya da ikinci döneminde olan tıp ve ekonomi gibi farklı alanlardan 160 öğrenci katıldı. Öğrencilerden, verilen bir sorunu çözmeleri istendi. Ardından sorunu güvenilir bilgilere dayanarak çözmeleri için internette 10 dakika araştırma yapmalarına izin verildi.

Sonuçlar araştırmaya katılan öğrencilerin verilen sorunu çözmede zorlandığını gösteriyor. Çünkü her soru için 0-2 arasında puan verilen araştırmada öğrencilerin aldığı ortalama puan 0,75. Alınan en yüksek puan 1,38 iken, en düşük puan 0,5. Sonuçları analiz eden araştırmacılar, öğrencilerin sık kullandığı kaynakların bilimsel kaynaklar olmadığını belirledi. Üst sınıflarda eğitim gören öğrencilerin elde ettiği puanlar ise daha yüksek. Araştırmacılara göre bu sonuçlar öğrencilerin internetteki kaynakların güvenilir olup olmadığını doğru şekilde değerlendiremediğini gösteriyor.

Günümüzde dijital eğitim her geçen gün yaygınlaşıyor. Ancak dijital eğitimin verimliliğini artırmak için öğrencilerin internetteki bilgi kaynaklarının güvenirliğini sorgulama ve eleştirel bakış açısıyla değerlendirme becerisine sahip olması gerekiyor.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Teknolojinin eğitimi gelecekte nasıl şekillendireceğini hiç merak ettiniz mi? Koronavirüs salgını ile bu değişikliği görmek için beklememize gerek kalmadı.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BenimPenceremden etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Sosyal Bilimler

Herkes sözlü veya yazılı sınavlarda bir miktar kaygı yaşayabilir, bu doğal bir duygudur. Ancak sınav kaygısı bazen çok şiddetlidir ve bu durum sahip olduğumuz bilgileri etkili bir şekilde kullanmakta zorlanmamıza ve sınavdaki performansımızın düşmesine neden olabilir.

Sosyal Bilimler

Atalarımız “Söz uçar, yazı kalır” demiş. Bu yüzden de bildikleri ve bilinmesini istedikleri şeyleri yazıya geçirmişler.

Sosyal Bilimler

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.