Teknoloji
Bilim Genç
29/03/2019 - 14:35

Prof. Dr. Oğuz Uzol, Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi’ni Anlatıyor

ODTÜ RÜZGEM’in Kurucu Başkanı ve Müdürü olan Prof. Dr. Oğuz Uzol ile RÜZGEM’de gerçekleştirilen araştırmalar ve RÜZGEM’de inşa edilen Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisinin gelecekte fosil yakıtların yol açtığı çevre sorunlarına çözüm olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle rüzgâr enerjisi teknolojilerine yönelik araştırma ve uygulama çalışmalarının yapılması hayli önemli. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ODTÜ RÜZGEM), rüzgâr enerjisi alanında bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapılarak ülkemizde bu alanda özgün teknolojilerin ve yenilikçi tasarımların geliştirilmesi, ayrıca bu alandaki test faaliyetlerinin yetkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla kurulan önemli bir merkez.

ODTÜ RÜZGEM’in Kurucu Başkanı ve Müdürü olan Prof. Dr. Oğuz Uzol ile RÜZGEM’de gerçekleştirilen araştırmalar ve RÜZGEM’de inşa edilen Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. Türkiye’nin en büyük rüzgâr tüneli olan Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi ülkemizin rüzgâr enerjisi, havacılık ve uzay, savunma sanayii, inşaat, otomotiv gibi birçok alanda ihtiyaç duyulan büyük ölçekli rüzgâr tüneli ihtiyacını karşılayabilecek. 

 

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde yazı olan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz.

Gözleri güneş ışığından korumayı amaçlayan ilk güneş gözlükleri 1929’da ABD’li Sam Foster tarafından geliştirildi.