Sağlık
Dr. Bahri Karaçay
23/02/2016 - 10:53

Prof. Dr. Serap Aksoy ile Zika Virüsü Üzerine Söyleşi

Dr. Bahri Karaçay, Yale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Serap Aksoy ile Zika virüsü hakkında konuşuyor.

Dr. Bahri Karaçay, tropikal ülkelerde görülen hastalık yapıcı virüs ve parazitler üzerine uluslararası düzeyde araştırmalar yürüten, Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Aksoy ile Zika virüsü hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Zika virüsü son günlerde dünya kamuoyu gündeminin öne çıkan konularından biri. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün görüldüğü bölgelerde mikrosefali hastalığı nedeniyle normalden daha küçük başlı çok sayıda çocuğun doğması üzerine virüs enfeksiyonunu acil durum olarak ilan etti. Prof. Aksoy, sadece Zika virüsünün değil insan sağlığı için tehdit oluşturan pek çok virüs ve parazitin Türkiye için de büyük bir problem olduğunu, ancak maalesef Türkiye’de bu konularda yeterince bilimsel çalışma yapılmadığını ve halk sağlığını korumak üzere yeterli tedbirlerin alınmadığını belirtiyor.

 

 

 

Ses Dosyası: 

Sağlık

Dünya çapında konserler veren bir keman virtüözü, dünya şampiyonu bir satranç ustası veya uluslararası turnuvalarda şampiyonluk kazanan bir tenisçi olmak ister miydiniz? 

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.