Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
05/05/2020 - 13:48

Su Altında Sürünerek İlerleyen Robot

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

 

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi. Yılanyıldızları olarak adlandırılan, denizyıldızlarına benzer bir tür canlıdan esinlenilerek tasarlanan robot, su altında sürünerek ilerleyebiliyor ve otonom bir biçimde belirli hedeflere doğru yol alabiliyor. Üstelik robotun çalışması için dış dünyaya kablolarla bağlanması da gerekmiyor.

Beş kolu olan robot, hareket etmek için şekil hafızalı alaşımlardan yararlanıyor. Şekil hafızalı alaşımlar, oda sıcaklığında hayli esnek olan malzemelerdir. Üzerlerinden elektrik geçtiğinde hızla ısınır ve geçmişte sahip olduğu bir şekle bürünürler. Geliştirilen robotta, şekil hafızalı alaşımlar bir tür kas görevi görüyor.

Dış kısmı silikonla kaplı olan robot, üzerindeki cihazlar aracılığıyla dış dünya ile kablosuz iletişim kurabiliyor. Çevresini algılayabilen robot, kendisine verilen hedeflere ulaşmak için su altında otonom bir biçimde yol alabiliyor. Bu özelliğin kablosuz yumuşak robotlar açısından bir ilk olduğu belirtiliyor.

Geliştirilen robot, su altında jeolojik keşifler yapmak ya da örnek toplamak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

 

 

 

 

Teknoloji

Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Algoritma, belirli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çözüm yolunun adım adım tasarlanmasıdır.