Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
17/02/2015 - 11:18

Suyu Arıtarak Enerji Üreten Yakıt Gözesi

Norveçli araştırmacılar bakterileri kullanarak kirli suyu arıtmayı ve bu sırada elektrik üretmeyi başardı.

Norveçli araştırmacılar bakterileri kullanarak kirli suyu arıtmayı ve bu sırada elektrik üretmeyi başardı. Üretilen elektrik miktarı şimdilik düşük olsa da gelecekte bu yöntemin kullanılmasıyla çok daha büyük miktarda enerji elde edilebileceği düşünülüyor.

SINTEF isimli araştırma merkezinde çalışan L. C. Colmenares ve R. Netzer tarafından geliştirilen yakıt gözesinde enerji elde etmek için atık su kullanılıyor. Bakteriler kirli suyun içindeki atıkları tüketerek enerji üretiyor ve bu sırada atık su arıtılmış oluyor. Araştırmacılar, yakıt gözesinin geliştirilmesindeki en zor aşamanın süreci gerçekleştirmeye uygun bakterilerin bulunması olduğunu söylüyor. Deneyler bol miktarda organik asit içeren atık sular kullanılarak yapılmış, ancak atık suyun içeriğinin çok da önemli olmadığı belirtiliyor. Yakıt gözesi ile üretilen enerji şimdilik ancak küçük bir fanı çalıştırmaya yetiyor.

Teknoloji

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları’nda kazanan takımlar belli oldu.

Gelişen elektronik, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte Mars araştırmaları da hız kazandı. Peki Mars’a bugüne kadar hangi uzay araçları gönderildi?