Teknoloji
Bilim Genç
17/09/2019 - 14:30

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Başladı

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı önderliğinde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

TEKNOFEST 2019’da gerçekleştirilecek birbirinden heyecanlı ve eğlenceli teknoloji yarışmaları, gösteriler, etkinlikler, sergiler ve seminerler ile ziyaretçileri eğlence dolu bir festival bekliyor. 

Havacılıktan otomotive, yapay zekâdan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara 19 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarına 122 farklı ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden 2000'den fazla takım katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST 2019’da Türk Yıldızları’nın, SOLOTÜRK’ün, ATAK helikopterinin, paraşüt timlerinin, akrobasi uçaklarının yapacağı gösteriler ile izleyiciler heyecan dolu anlar yaşayacak. Ayrıca festivalde balon gösterileri, kara ve hava araçları sergileri, başarılı Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirilecek bilim söyleşilerinin yanı sıra planetaryum ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

TÜBİTAK, TEKNOFEST 2019’da

TÜBİTAK tarafından 2005’ten bu yana düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve 2016’dan beri düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması bu yıl TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 14-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak. Dereceye giren takımların araçları 20-21 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST 2019 kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenecek, ödül töreni ise 22 Eylül 2019’da gerçekleştirilecek.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen 2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması da 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

TEKNOFEST 2019’da düzenlenecek roket yarışmasının yürütücülüğü TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki TÜBİTAK stant alanında TÜBİTAK araştırma merkezleri, enstitüleri, TÜBİTAK popüler bilim dergileri ve kitapları, TÜBİTAK tarafından desteklenen bilim merkezleri sergileyecekleri ürünler ve düzenleyecekleri etkinliklerle festivale renk katacak. Bilim Genç olarak biz de TEKNOFEST 2019’dayız. Her yaştan bilim ve teknolojiseveri TEKNOFEST 2019’a bekliyoruz.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda “Elektromobil” ve “Hidromobil” kategorilerinde final yarışları 5 Eylül 2020 tarihinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.