Teknoloji
Cumhur Torun
28/05/2021 - 17:51

Tinkercad ile Üç Boyutlu Astronot Kıyafeti Tasarlayalım

Yaş:
13
Zorluk:
Kolay

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad internet sitesini kullanarak üç boyutlu astronot kıyafeti tasarlıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Uzaydaki vakum koşulları, havanın bulunmaması, uzayın aşırı soğuk olması ve yüksek enerjili ışınlar nedeniyle astronotlar uzay araçlarının dışında yapacakları uzay görevleri sırasında koruyucu kıyafetler giyer.

Uzay kıyafetleri farklı parçalardan oluşur. Kıyafetin üst kısmı sert ve dayanaklı bir malzeme olan cam elyafından üretilir. Kıyafetin esnek olan kol ve bacak kısımları bu sert gövdeye bağlanır. Kasklar yüzü yüksek enerjili ışınlardan korurken astronotlar için yeterli görüş imkânını da sağlar. 

Astronotların sırtlarında bulunan kısım ise yaşam destek ünitesidir. Yaşam destek ünitesi, uzay yürüyüşleri sırasında astronotların hayatta kalması için gerekli olan solunum ve basınç ayarlama sistemi, soğutma suyu, elektrik enerjisi kaynağı gibi bileşenleri içerir. 

Birçok ülkenin uzay araştırmaları yapan resmî kurumları var. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) da ülkemizin uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmalarından sorumlu devlet kurumu.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

İlk olarak Tinkercad sitesi üzerinden astronotlarımızın kıyafetlerini üç boyutlu olarak tasarlayalım. Daha sonra Türkiye Uzay Ajansı’nın TUA logosunu yapalım. Son olarak Türk bayrağı tasarlayarak astronotumuzu tamamlayalım.

Ne Oldu?

Bu etkinlikte astronotların giydiği uzay kıyafetlerini Tinkercad sitesi üzerinden farklı geometrik şekilleri birleştirip modelleyerek tasarladık. Siz de Tinkercad’i kullanarak uzaya gönderilecek astronotlarımız için kıyafetler tasarlayabilirsiniz.

Kaynak:

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

Teknoloji

Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Algoritma, belirli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çözüm yolunun adım adım tasarlanmasıdır.