Teknoloji
Cumhur Torun
28/06/2021 - 19:30

Tinkercad ile Üç Boyutlu Drone Tasarlayalım

Yaş:
12
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üç boyutlu drone yani döner kanatlı insansız hava aracı tasarlıyoruz.

Drone, İngilizcede “erkek arı” anlamına geliyor. Fakat günümüzde insansız hava araçları için kullanılan bir terim. Fotoğrafçılık, sinema, sağlık, tarım ve ziraî uygulamalar, haritalama, kargolama, trafik ve güvenlik gibi birçok alanda dronelardan yararlanılıyor. Drone yarışmaları her geçen gün popüler hâle geliyor.

Dronelar kullanım alanlarına göre farklı motor sayısına (örneğin 4, 6, 8) ve çerçeve tipine sahip olabilir. Örneğin yük taşıması gereken dronelarda daha fazla sayıda motor kullanılırken, yarış droneları için daha küçük çerçeveler tercih edilir.

En sık kullanılan çerçeve türleri H, X, uzatılmış X ve artı tipi çerçevelerdir.

X çerçeve tasarımı en yaygın kullanılan drone çerçeve tipidir. Bu tasarımda motorlar arasındaki mesafeler eşittir. X çerçeve tasarımı, drone’ların gövdesinin mümkün olduğunca küçük olmasını sağlar. Böylece drone’un kütlesi minimum değerde tutulabilir.

H çerçeve, “H” harfine benzer şekle sahiptir. Çerçeve tipleri arasında gövde genişliği en fazla olandır. Bu sayede yeterli alan sağlandığı için diğer elektronik bileşenler drone üzerine kolayca eklenebilir.

Uzatılmış X tipi çerçevelerde ön ve arka motorlar birbirinden daha uzaktır. Bu tasarımda amaç, ön ve arka motorların birbirini minimum düzeyde etkilemesidir.

Artı tipi çerçeveye sahip drone’larda motor sayısı en az dört olmalıdır. Artı tipi çerçevenin en önemli avantajı dayanıklı bir gövde sağlamasıdır.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak X tipi çerçeveye sahip bir drone tasarlıyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar

 

Ne Yapıyoruz?

 

Ne Oldu?

Bu etkinlikte Tinkercad uygulamasını kullanarak X çerçeve tipine sahip üç boyutlu bir drone tasarladık. Ayrıca farklı drone çerçeve türleri hakkında bilgi sahibi olduk. Farklı geometrik şekilleri birleştirerek yeni üç boyutlu şekiller oluşturabileceğimizi öğrendik. Siz de hayal gücünüzle bilimi birleştirerek Tinkercad uygulaması ile farklı çerçeve türüne ve motor sayısına sahip dronelar tasarlayabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Yazar Hakkında:
Cumhur Torun
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.