Teknoloji
Cumhur Torun
14/02/2022 - 18:00

Tinkercad’de Arduino ile Karanlıkta Otomatik Olarak Yanan LED Tasarlayalım

Yaş:
13
Zorluk:
Kolay

Tasarla ve Yap köşesinin bu kodlama projesinde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak karanlık ortamda otomatik şekilde yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Bazı araçlar tünele girdiğinde veya hava karardığında farları otomatik olarak yanar. Gündüz ya da aydınlıkta ise farlar kapalıdır. Bu işlem ışık şiddeti ölçülerek yapılır. Işığın şiddetini ölçmek için ışığa duyarlı sensörler kullanılır.

LDR (light dependent resistor), ışığa bağlı direnç demektir ve analog bir devre elemanıdır. Bu nedenle Arduino kartın analog pinlerine bağlanır. LDR, ışığı oluşturan fotonları soğurma özelliğine sahip yarı iletken malzemelerden üretilir. LDR’nin üzerine düşen ışık şiddeti azaldıkça direnç değeri artar, ışık şiddeti arttıkça direnç değeri azalır.

LDR’yi devremizde LDR modülü ile birlikte kullanabiliriz. LDR modülünde, modülün güç pinleri ve data pini bulunur.

Bu kodlama projesinde LDR’yi kullanarak ışık şiddetini ölçüp, ışık şiddeti belirlediğimiz bir referans değerinin altına düştüğünde yanan bir aydınlatma sistemi tasarlıyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • Arduino Uno kart
  • LDR sensör
  • LED
  • 330 Ohm direnç
  • 10K Ohm direnç
  • Breadboard (Devre tahtası)
  • Jumper kablosu (Atlama kablosu)

Ne Yapıyoruz?

 

 

Ne Oldu?

Bu kodlama projemizde Arduino UNO kart ve LDR sensörünü kullanarak ortamın ışık şiddetini ölçtük. Ölçtüğümüz değerleri seri port ekranında görüntüledik ve ortam karanlıkken ışık şiddetinin ne düzeyde olduğunu ölçerek karanlık ortam için referans bir ışık şiddeti değeri belirledik. Son olarak bu referans değerine göre LED’i yakıp söndürdük. Bu uygulama ile hava karardığında otomatik olarak yanan sokak lambaları gibi enerji tasarrufu sağlayacak farklı projeler geliştirebilirsiniz. 

Kaynak:

  • Temel Düzey Robotik Kodlama Eğitimi (E-Kitap), Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü, 2020.

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Teknoloji

İnsanın uçmasını ve havada kalmasını sağlayan en önemli teknolojik buluşlardan biri olan helikopterler nasıl icat edildi? Gelin birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, ışığa duyarlı LDR sensörünü kullanarak ışık seviyesini ölçüp karanlık ortamda otomatik olarak yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.