Teknoloji
Cumhur Torun
29/04/2022 - 15:00

Tinkercad’de Üç Boyutlu Robot Süpürge Gövdesi Tasarlayalım

Yaş:
13
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu üç boyutlu tasarım yapma projesinde, Tinkercad uygulamasını kullanarak robot süpürge için bir gövde tasarımı yapıyoruz. 

Bilmekte Fayda Var!

Robot süpürge, genellikle evlerde yerleri temizlemek için kullanılan otonom bir elektrikli süpürge türü. Robot süpürgeler belirli bir yolu takip edecek şekilde programlanabiliyor veya rastgele bir düzende temizlemeye ayarlanabiliyor.

Daha önce Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak bir robot süpürge simülasyonu yapmıştık. Şimdi ise Tinkercad uygulamasını kullanarak robot süpürge için üç boyutlu bir gövde tasarımı yapıyoruz. 3D yazıcıları kullanarak yaptığımız bu gövde tasarımının ve parçaların baskısını kolaylıkla alabilirsiniz.

Tasarla ve Yap köşesinin bu üç boyutlu tasarım yapma projesinde, Tinkercad internet sitesini kullanarak daha önce oluşturduğumuz robot süpürge simülasyonundaki elektronik bileşenlere uygun üç boyutlu bir robot gövdesi tasarlıyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

Ne Oldu?

Bir önceki projemizde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak bir robot süpürge simülasyonu geliştirmiştik. Bu projemizde Tinkercad internet sitesi üzerinden robot süpürge için üç boyutlu bir gövde tasarımı yaptık.

Bu gövdenin baskıları 3D yazıcı ile basılacak ve elektronik bileşenlerin içine yerleştirilecek. Bu yüzden yapılan tasarımdaki ölçülendirmeler, gerçek bileşenler referans alınarak yapıldı.

Bir sonraki projemizde ise baskısını aldığımız robot gövde üzerine elektronik bileşenleri ve diğer parçaları yerleştirmeyi, Arduino kartın devre bağlantılarını kurmayı ve kartı kodlamayı planlıyoruz. Adım adım kendi robot süpürgemizi yapmaya yaklaşıyoruz.

Kaynak:

  • Temel Düzey Robotik Kodlama Eğitimi (E-Kitap), Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü, 2020.

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Teknoloji

İnsanın uçmasını ve havada kalmasını sağlayan en önemli teknolojik buluşlardan biri olan helikopterler nasıl icat edildi? Gelin birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, ışığa duyarlı LDR sensörünü kullanarak ışık seviyesini ölçüp karanlık ortamda otomatik olarak yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.