Teknoloji
Bilim Genç
01/09/2020 - 17:26

TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Başladı

Bu yıl on altıncısı düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Körfez Yarış Pisti’nde 1-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından bu yıl on altıncısı düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Körfez Yarış Pisti’nde 1-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda bu yıl “Elektromobil” kategorisinde 41, “Hidromobil” kategorisinde ise 7 takım yer alacak.

2-4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek teknik kontrollerden sonra Elektromobil ve Hidromobil kategorilerinde yarışmaya hak kazanan takımlar 5-6 Eylül tarihlerinde final yarışlarına katılacak. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın ödül töreninin ise 22-27 Eylül tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlenmesi planlanıyor.

Yarışlara katılan takımlara Performans Ödülü, Verimlilik Rekor Ödülü, Kurul Özel Ödülü, Teknik Tasarım Ödülü, Görsel Tasarım Ödülü ve Yerli Ürün Teşvik Ödülü dallarında ödüller verilecek.

Hidrojen enerjili araçlar (hidromobil) enerjilerini yakıt pillerinden alır. Yakıt hücresi, hidrojen ve oksijenin kimyasal tepkimesi sonucu enerji elde edilen sistemlerdir. Hidrojen enerjili araçlarda yakıt olarak kullanılan hidrojen araçta depolanır. Batarya beslemeli elektrikli araçlar (elektromobil) ise enerjisini bataryalardan alır. Şarj edilebilir özellikteki bu bataryalar farklı kimyasal maddelerden oluşabilir. Ancak batarya beslemeli elektrikli araçlarda çoğunlukla lityum-iyon piller kullanılır.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları kapsamında Hidromobil yarışları 2007’den, Elektromobil yarışları ise 2014’ten beri gerçekleştiriliyor.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın temel amacı temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının araç teknolojilerinde kullanımının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak. Yarışlar sayesinde üniversite öğrencilerinin alternatif enerjili araçlarla ilgili araştırma imkânı edinmeleri, dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri, deneyim kazanmaları ve bu yolla alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda ülke genelinde farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Teknoloji

ABD’nin Santa Cruz şehrinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi ve Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesinden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıları kullanarak insanlarınkine benzer biçimde çalışabilen robot parmak üretti.

 

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.