Sosyal Bilimler
Mehmet Sığırcı
26/01/2021 - 16:34

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’na Sen de Katıl!

TÜBİTAK tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nın başvuruları devam ediyor.

Ülkemiz, Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak ve kıta ile ilgili kararlarda söz sahibi olabilmek için 2017 yılından bu yana Ulusal Antarktika Bilim Seferleri düzenliyor. Ayrıca kutuplarla ilgili araştırmaların sonuçlarını paylaşmak ve kutuplara dikkat çekmek amacıyla TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü tarafından her yıl Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve Kutup Şenliği gerçekleştiriliyor. TÜBİTAK bu yıldan itibaren ise lise öğrencileri arasında kutup bölgeleriyle ilgili farkındalık oluşturmak için 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması düzenliyor. 

2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması ile lise öğrenimine devam eden öğrencilerin, Antarktika ve Arktik bölgelerinde kutup bilimleri konusunda çalışmalar yapmaya teşvik edilmesi amaçlanıyor. Yarışmaya Sosyal ve Beşeri Bilimler, Canlı Bilimleri, Fiziki Bilimler ve Yer Bilimleri olmak üzere 4 ana alanın altındaki 14 tematik alandan (Kutup Bölgelerinin Yönetimi; Kutup Bölgelerine Yönelik Kültürel Çalışmalar; Karasal Ekosistem; Deniz Ekosistemi; Kuşlar; Deniz Kirliliği; İnsan Sağlığı; Meteoroloji, İklim, Atmosfer ve Uzay; Oşinografi; Yenilikçi Teknolojiler, Gözlem Sistemleri; Buz Küre; Deniz/Göl Jeolojisi ve Jeofiziği; Uzay Bazlı Sistemler ve İHA; Litosfer) birini kapsayacak şekilde hazırlanan projelerle başvuru yapılabiliyor. Türkiye ve KKTC’deki lise öğrencilerinin katılabileceği yarışmaya https://e-bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinden başvuru yapılabiliyor. Son başvuru tarihi ise 24 Şubat 2021!

2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nda projeler önce jüri tarafından Özgünlük ve Yaratıcılık, Bilimsel Yöntem, Kaynak Taraması, Sonuç ve Öneriler, Uygulanabilirlik, Bilimsel Etik ve Özümseme başlıkları altında değerlendiriliyor. Ön değerlendirmede başarılı bulunan projeler final yarışmasına katılmaya hak kazanıyor. Final yarışması ise 30-31 Mart ve 1 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Final yarışmasında projeler jüri tarafından poster ve sözlü sunum olmak üzere iki aşamada değerlendiriliyor. Final yarışmasında dereceye giren öğrencilere ve varsa danışman öğretmenlerine para ödülü veriliyor.

2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2204 programı kapsamında düzenlenen diğer yarışmalar olan 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması hakkında detaylı bilgi ve başvuru için buraya, 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru içinse buraya tıklayın. 

Sosyal Bilimler

Londra Kolej Üniversitesinden bir grup arkeolog, Stonehenge’in önce Galler’de dikildikten sonra sökülüp İngiltere’ye taşındığını öne sürüyor.

Sevgili gençler, geçen ay size ünlü ABD’li kurgucu William Shinkman’ın aşağıdaki problemini sormuştuk.