Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
20/09/2022 - 16:30

Mars’ta Organik Madde Keşfedildi

Mars’ta görev yapmaya devam eden Perseverance uzay aracı, daha önce mikroskobik canlılara ev sahipliği yapmış olabileceği düşünülen bir bölgede organik moleküller tespit etti.

Yaklaşık 1,5 yıldır Mars topraklarında dolaşarak bilimsel çalışmalar yapan Perseverance aracının görevlerinden biri de yaşam izleri sürmek. Aracın üzerinde dolaştığı Jezero Krateri bu amaç için özellikle seçilmiş bir bölgede yer alıyor. Perseverance, uzak geçmişte bir göl ve bir nehrin kavuştuğu sulak bir bölgede Dünya’ya getirilmek üzere örnekler topluyor.

Perseverance, 20 Temmuz’da topladığı bir örnekte organik maddeler tespit etti. Bu, Perseverance tarafından Jezero Krateri’nde yapılan ilk organik madde tespiti değil. Hatta daha önce Curiosity aracı da 2013’te Mars’ta organik moleküller keşfetmişti. Ancak 20 Temmuz’da toplanan örneğin, Jezero Krateri’nin geçmişte mikroskobik canlılara ev sahipliği yapmış olabileceği düşünülen bir bölgesinden alınmış olması, tespit edilen organik moleküllerin canlı yaşamına dair kanıt olma olasılığını artırıyor.

Keşfedilen organik moleküllerin gerçekten de geçmişte Mars’ta mikroskobik canlıların yaşadığına dair bir kanıt olup olmadığının anlaşılabilmesi için, toplanan örneğin Dünya’ya getirilip daha detaylı bir biçimde analiz edilmesini beklemek gerekecek. NASA, Perseverance tarafından toplanan örnekleri 2030’ların başında Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Uzay

Güneş sisteminde başıboş dolaşan çok sayıda gök taşı var. Bu gök taşlarının bazıları gelecekte bir gün Dünya’ya çarpabilir ve büyük yıkımlara sebep olabilir.

2023’te uzaya gönderilmesi planlanan Türk uzay yolcusunun eğitim ve uzaya yolculuk süreçleri konusunda Axiom Space Şirketi ile Fransa’da gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi’nde iş birliği anlaşması imzalandı.