Teknoloji
Ayşenur Okatan-Erhan Balıkçı
22/06/2021 - 09:30

Mikro Uyduları Uzaya Taşıyan Yöntem: Mikro Uydu Fırlatma Sistemi

Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Mikro uydular, kütleleri genellikle 10-100 kilogram arasında olan küçük uydulardır. Büyük uydulara göre yapıları daha basittir. Bu yüzden daha kolay kurulur ve hızlı bir şekilde fırlatmaya hazır hâle getirilebilirler. Aynı zamanda çok daha ekonomiktirler. 

2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ve Roketsan iş birliğiyle Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Projesi hayata geçirildi. Proje ile mikro uydular, yüksekliği en az 400 kilometre olan Alçak Dünya Yörüngesi’ne yerleştirilebilecek. Biz de Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.