Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
12/03/2021 - 08:21

Yayaları Hava Kirliliğinden Koruyan Bariyerler

Londra Kraliyet Kolejinden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, yol kenarlarına döşenecek kavisli bariyerlerin yayaları hava kirliliğinden koruyabileceğini gösteriyor.

Günümüzde dünya genelinde pek çok şehir hava kirliliğinden muzdarip. İnsanların kirli havayı en çok soluduğu yerlerin başında da kaldırımlar geliyor.

Hava kirliliğinin sebep olduğu sağlık sorunları düşük gelirli gruplarda daha çok görülüyor. Bu durumun ana nedeni, düşük gelirli insanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerin genellikle işlek yolların etrafında kurulu olması. Ayrıca havayı kirleten ağır kimyasal maddelerin zamanla zemine çökmesi de çocukların yetişkinlere kıyasla hava kirliliğine daha çok maruz kalmasına neden oluyor.

Hava kirliliğinin etkisini azaltmanın ucuz bir yolunu arayan Matilda Collins, Agamemnon Otero ve Huw Woodward, Almanya ve Hollanda’da ses kirliliğini azaltmak için otoyolların kenarına döşenen kavisli ses duvarlarından esinlenmişler. Araştırmacılar, yol kenarlarına döşenecek kavisli bariyerlerin sayesinde insanların maruz kaldığı hava kirliliğinin azaltılabileceğini tespit etmişler. Kavisli bariyerler, sıradan bariyerlere kıyasla, arabaların yaydığı egzoz dumanını daha etkin bir biçimde yola geri yansıtıyor. Böylece insanların egzoz dumanına daha az maruz kalmasını sağlıyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Cities & Health’de yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde yazı olan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz.

Gözleri güneş ışığından korumayı amaçlayan ilk güneş gözlükleri 1929’da ABD’li Sam Foster tarafından geliştirildi.