Teknoloji
Cumhur Torun
24/05/2021 - 17:10

Arduino Kart ile Yangın Durumunda Otomatik Açılan Kapı Tasarlayalım

Yaş:
15
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Arduino kart kullanarak, duman veya zehirli gaz tespit edildiğinde otomatik olarak açılan kapı sistemi tasarlıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Bir yangın sırasında ortamda bulunan çeşitli türdeki maddeler alev aldığında farklı gazlar açığa çıkar. Bu gazların bir kısmı zehirli, bir kısmı boğucu ve bir kısmı tahriş edici özellik taşıyabilir. Gazlar, yangın yerindeki tehlikelerin en büyüğüdür. Özellikle kapalı alanlarda meydana gelen yangınlar sonucunda ortaya çıkan gazlar insan sağlığını tehdit eder.

Kapalı alanlarda çıkan yangınlarda, içeride bulunan kişilerin aynı anda kapılara yönelmesi izdiham oluşturabilir. Kapıların kapalı olması ya da içe doğru açılması ise izdihamı daha da artırabilir. Bu nedenle bir yangın anında kapıların otomatik olarak çalışması ve dışarı doğru açılması büyük önem taşır.

Tasarla ve Yap köşesinde daha önce Tinkercad internet sitesini kullanarak yangın durumunda otomatik açılan kapı sistemi tasarlamıştık. Bu etkinliğimizde ise duman veya zehirli gaz tespit edildiğinde ses ile uyarı verip otomatik olarak açılan kapı sistemimizi gerçek Arduino kart kullanarak çalıştırıyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar
  • Arduino UNO kart
  • MQ gaz sensörü
  • Servo motor
  • Buzzer (Ses üretici)
  • Breadboard (Devre tahtası)
  • Jumper kablo (Atlama kablosu)

Ne Yapıyoruz?

Öncelikle etkinlikte kullanacağımız bileşenleri tanıyalım. Daha sonra devre kurulumunu gerçekleştirelim. Ardından gaz sensöründen okunan değeri görüntülemek için kod yazmamız gerekiyor. Bunun için Arduino IDE programına ihtiyacımız olacak. Arduino IDE programının kurulumunun nasıl yapılacağını önceki etkinliğimizin videosunu izleyerek öğrenebilirsiniz. Arduino IDE programının kurulumunu tamamladıktan sonra gerekli kodları yazalım. Son olarak kodları tasarladığımız sisteme göre düzenleyelim ve sistemin çalışmasını test edelim.

Ne Oldu?

Bu etkinlikte gerçek Arduino kart kullanarak Tinkercad üzerinden tasarladığımız sistemin çalışıp çalışmadığını test ettik. Gaz sensörünü kullanarak ortamdaki zehirli gaz miktarını ölçtük. Ölçülen değer belirlenen eşik değerinden fazla olduğunda servo motora bağlı olan kapı açıldı. Bu sayede temsilî olarak hem kapalı ortamın havalanmasını hem de içerideki insanların hızlı bir şekilde dışarı çıkmasını sağladık. Ayrıca buzzer ile ses çıkararak içeride insanlara zehirli gaz olduğunu ve bir an önce binayı boşaltmaları gerektiğini duyurmuş olduk.

Kaynak:

  • Temel Düzey Robotik Kodlama Eğitimi (E-Kitap), Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü, 2020.
Yazar Hakkında:
Cumhur Torun
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 

Teknoloji

Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Algoritma, belirli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çözüm yolunun adım adım tasarlanmasıdır.