Sağlık
Dr. Elif Ebren Kaya
01 Ağustos 2022 - 16:50

Beslenme ve Diyetetik Bölümünü Tanıyalım

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih süreci 5 Ağustos’a kadar devam edecek. Biz de Bilim Genç olarak bu süreçte günümüzde popüler olan bölümlerden birkaçını sizlere tanıtacağız. Bilim Genç’i takip etmeyi unutmayın!

Bilim Genç olarak günümüzde popüler olan bölümlerden birkaçını sizlere tanıtacağız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve diyetetik bölümü, besinlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri ve nasıl tüketilmeleri gerektiğiyle ilgili konuları inceleyen bilim dalıdır. 

Diyetisyenler Ne Yapar?

Beslenme ve diyet uzmanları, bireysel özelliklerine göre kişiye özgü beslenme planları oluşturarak insanların sağlıklarını korumalarını amaçlar. Yeterli ve dengeli beslenme ile toplumun genelinde insanların sağlıklı kalması, hastalıklarının tedavi edilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması için çalışırlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinde Hangi Araştırmalar Yapılır?

Beslenme ve diyetetik bölümlerinde çalışan bilim insanları; besinler, beslenme yöntemleri, besinlerin bileşimlerinin analiz edilmesi, besinlerin birbirleriyle etkileşimi ve vücuttaki işlevleri, diyet, hastalıklardan korunmada ya da hastalıkların tedavisinde besinlerin etkisi obezite, diyabet gibi farklı alanlarda araştırmalar yapar.

Neden Beslenme ve Diyetetik Bölümünü Seçmeliyim?

Eğer siz de sağlığın korunması ve hastalıkların tedavi edilmesinde besinlerin rolü ile ilgili gerekli bilgi ve becerileri öğrenmeye, sağlıklı bir yaşam için beslenme ve besinlerle araştırmalar yapmaya ilgi duyuyorsanız bu bölümü seçebilirsiniz!

Diyetisyenler Nerelerde Çalışabilir?

  • Hastanelerde;
  • Fabrika ve otel gibi çok sayıda insanın yemek yediği kurum ve kuruluşlarda;
  • Özel beslenme ve danışmanlık merkezlerinde;
  • Özel sağlık ve eğitim kamplarında;
  • Yemek firmalarında;
  • Spor kulüpleri ve spor salonlarında;
  • Besin-ilaç endüstrisinde;
  • Gazete ve dergilerde beslenme yazarı olarak çalışma imkânı bulabilirler.
Paylaş

Sağlık

Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde, saç sağlığını olumlu etkileyen besin ögelerinden ve bu besin ögelerini hangi besinleri tüketerek alabileceğimizden bahsediyor.

COVID-19’dan sonra Çin’de hayvanlardan insanlara bulaşan yeni bir virüs türü keşfedildi: Peki, Langya henipavirüsü olarak isimlendirilen bu virüs hakkında neler biliyoruz?