Teknoloji
Dr. Tuba Sarıgül
08/03/2016 - 15:06

Bilgisayarınız Vücut Dilinizi Okuyabilir

İngiltere’deki Sussex ve Staffordshire üniversitelerinden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre bilgisayarlar, insanların ekranda gördükleri şeyden sıkılıp sıkılmadıklarını “anlayabilir”.

Bir aleti ya da elektronik bir cihazı ustalıkla kullanabilmek için vücut, baş ve göz hareketleri ile bu hareketlerin birbiriyle uyumlu olması hayli önemlidir. Vücut hareketleri cihazı kontrol edebilmemizi sağlarken, baş ve göz hareketleri ilgilendiğimiz konuya odaklanmamıza yardımcı olur. Belirli bir amacı olmayan kıpırdanma ve gerinme gibi hareketler ise genellikle farkında olmadan yaptığımız ve bilişsel durumumuzu yansıtan eylemlerdir. Dolayısıyla bir konuyla ilgilenirken yaptığımız hareketler o konuya odaklandığımızın ya da dikkatimizin dağıldığının göstergesi olabilir.

Frontiers in Psychology dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları, bu hareketlerin birbirlerinden ayrılıp ayrılamayacağını belirlemeye çalıştı. Bu amaçla katılımcıların bilgisayar kullanırken gerçekleştirdikleri hareketler incelendi. Sonuçlar ilgilerini çeken bir durum söz konusu olduğunda insanların farkında olmadan yaptıkları amaçsız hareketlerin önemli oranda -yaklaşık %42- azaldığını gösteriyor.

Araştırmanın özellikle yapay zekâ teknolojilerine katkı sağlayabileceği düşünülüyor. İnsanların ilgilerinin takip edilmesi gerektiği durumlarda, örneğin online eğitim programlarında kullanıcının sıkılıp sıkılmadığının belirlenmesi, dikkatin tekrar içeriğe yönlendirilmesine yönelik etkileşimli uygulamalar geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Teknoloji

Siber güvenlik uzmanları, bilgi sistemlerindeki verileri yetkisiz erişimden, yasa dışı kopyalamadan ve hırsızlıktan koruyan kişilerdir. Peki siber güvenlik uzmanları hangi özelliklere sahiptir?

ABD’li mucit Elisha Otis, gerektiğinde devreye girerek kabinin düşmesini engelleyecek bir emniyet freni icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hâle getirdi.