Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
13/09/2019 - 12:51

Birlikte İş Yapan Robot Sürüsü

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Columbia Engineering/MIT

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi. Dr. Shuguang Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Ana robotu meydana getiren 23,5 santimetre çapındaki “parçacık robotların” her birinde ışık sensörleri ve belirli bir algoritmaya göre genleşmelerini ya da büzüşmelerini sağlayan basit elektronik cihazlar var ve robotlar ufak mıknatıslarla zayıfça birbirlerine tutunuyorlar. 

Parçacık robotlar, civardaki ışık miktarını ölçüyor ve elde ettikleri sonuçları yakınlarındaki diğer robotlara iletiyor. Her bir parçacık robot komşularına göre az mı yoksa çok mu ışık aldığına bakarak ne zaman genleşme-büzüşme döngüsüne başlayacağına karar veriyor. Böylece ana robotu meydana getiren parçacık robotlar bir ışık kaynağına doğru toplu hâlde hareket edebiliyor. Üstelik parçacık robotların bir kısmı bozulsa bile ana robot çalışmaya devam edebiliyor.

 

 

 

 

Araştırmacılar, geliştirdikleri robotun minyatür formlarının çeşitli amaçlar için yararlı olabileceğini belirtiyorlar. Örneğin enkaz altında kalmış insanları bulmak ya da ilaçları insan vücudunun ulaşılması zor kısımlarına aktarmak için bu robotlardan yararlanılabilir. Ancak tüm bunların gerçeğe dönüşebilmesi için hâlâ aşılması gereken sorunlar var. Örneğin farklı amaçlara göre özel tasarımlar yapmak ya da farklı çevresel koşullara nasıl uyum sağlanacağı gibi... 

Teknoloji

Mart ayında objektiflerinizi hayatımızı kolaylaştıran teknolojilere odaklamanızı istiyoruz.

Siber güvenlik uzmanları, bilgi sistemlerindeki verileri yetkisiz erişimden, yasa dışı kopyalamadan ve hırsızlıktan koruyan kişilerdir. Peki siber güvenlik uzmanları hangi özelliklere sahiptir?