Sosyal Bilimler
Dr. Tuba Sarıgül
28/10/2016 - 11:03

Bulutların İçinde Ne Kadar Su Var?

Havanın içinde su molekülleri bulunur. Hava atmosferde yukarı doğru hareket ettikçe genleşir yani hacmi artar ve soğur. 

Havanın içinde su molekülleri bulunur. Hava atmosferde yukarı doğru hareket ettikçe genleşir yani hacmi artar ve soğur. Bu sırada sıcaklıktaki azalma yeterince yüksekse su molekülleri havanın içindeki katı parçacıkların üzerinde yoğunlaşarak bulutları oluşturur. Ancak oluşan su damlacıkları çok küçük olduğundan -çapları 10-15 mikrometre (metrenin milyonda biri) arasındadır- havada asılı halde dururlar.

Bulutların kütleleri yoğunluklarıyla yakından ilişkilidir ve farklı türdeki bulutların yoğunlukları birbirinden farklıdır. Örneğin gökyüzünde sıkça gördüğümüz bulutlardan olan beyaz kümülüs bulutlarının yoğunluğu yaklaşık 0,3 g/m3’tür yani bu bulutların bir metreküpünün kütlesi yaklaşık 0,3 gramdır. Bir kenarının uzunluğu bir kilometre olan küp şeklindeki bir kümülüs bulutunun kütlesi ise yaklaşık 300.000 kilogram yani 300 tondur.

Aslında havanın yoğunluğu (yaklaşık 1 kg/m3) bulutlarınkinden çok daha yüksektir. Dolayısıyla bulutların içinde çok miktarda su bulunsa da, su damlacıkları çok küçük olduğundan ve çok geniş bir alanda dağıldıklarından gökyüzünde asılı halde kalabilirler.

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bulutlar.jpg

Sosyal Bilimler

Kameranın karşısına geçin, merak ettiğiniz bilimsel soruları videoya kaydedip gönderin. Sorunuzu Bilim Genç YouTube kanalında bilim insanlarıyla birlikte cevaplayalım.

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2021 probleminin çözümüne ve Mayıs 2021 problemine yer veriyoruz.