Dünya ve Yaşam
Bilim Genç
12/07/2021 - 12:30

En Beğenilen “Doğadaki Canlılar” Fotoğrafları

Haziran ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait “Alıç Kelebeği” olarak belirlendi.

Esra Pınarbaş - Alıç Kelebeği

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi doğadaki canlılara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #DoğadakiCanlılar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Instagram’da, Twitter’da ve Facebook’ta Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Oylamalar sonucunda haziran ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait “Alıç Kelebeği” olarak belirlendi. Bu ayın en beğenilen fotoğraflarının galerisine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ayın en beğenilen fotoğraflarının sahipleri Bilim Genç’ten kitap hediyesi kazandı.

Dijital popüler bilim dergisi Bilim Genç’in Fotoğraflar köşesinde gençler gözlem yapma yeteneklerini hayal dünyalarının zenginliğiyle birleştirerek, bilimle sanatı buluşturan fotoğraflarını herkesle paylaşma imkânı yakalıyor.

Siz de “Kendimi ifade etmemin en etkili yolu fotoğraf!” diyorsanız, ayın fotoğraf konularını takip etmeyi unutmayın.

Dünya ve Yaşam

En yırtıcı ve güçlü deniz canlılarından biri olan köpek balığı ahtapota saldırdığında, sanılanın aksine bu mücadeleden galip ayrılan ahtapot oluyor. Ahtapotların bu zorlu rakibe karşı hayatta kalabilmesinin farklı nedenleri var.

Dünya’nın en sıcak on yılı listesinde 2013 ve 2021 yılları arasındaki dokuz yıl yer alıyor. Peki, küresel ısınma nedeniyle yaz mevsimindeki ortalama sıcaklıkların artması orman yangınlarını nasıl etkiliyor?