Sosyal Bilimler
Dr. Tuba Sarıgül
02/12/2015 - 15:26

Fotoğraflar Köşesinde Aralık Ayının Konusu “Mimari”

TÜBİTAK Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında aralık ayının konusu “Mimari”.

TÜBİTAK’ın elektronik dergisi Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında aralık ayının konusu “Mimari”.

Sanatla bilimin iç içe geçtiği bir disiplin olan mimari, belki de sanatın hayatımızdaki etkilerinin en belirgin olduğu alan. Binlerce yıldır varlığını sürdürdüğünü bildiğimiz mimarinin geçmişteki örnekleri, tarih boyunca medeniyetin izlerini takip edebilmemize imkân sağlıyor. Mimari bugün de günlük yaşamımızı ve çevremizi şekillendirmeye devam ediyor.

class=attr__format__media_original

Siz de -tarihi ya da modern- ilginizi çeken mimari yapıları kendi objektifinizden fotoğraflayın ve yakaladığınız kareleri açıklama bölümüne #Mimari etiketini ekleyerek Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde paylaşın.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.