Teknoloji
Gürkan Caner Birer
19/02/2016 - 10:01

Gmail’den Yeni Güvenlik Önlemi

Dünyanın en yaygın e-posta hizmet sağlayıcılarından Gmail, e-posta sahtekârlığı ile mücadele için bazı yeni özellikler geliştirdi.

Artık TLS şifreleme adı verilen güvenlik protokolüne uymayan kişilerle yapılan yazışmalarda görsel uyarılar verilecek. Sadece alıcının okumasını umduğunuz bir e-posta, eğer şifrelenmeden gönderilirse başkaları tarafından da okunabilir. TLS, e-postanın gönderilirken şifrelenmesini ve tıpkı mühürlü bir zarf gibi sadece alıcı tarafından açılmasını sağlıyor. Ancak bu protokol iki yönlü çalışıyor. İşe yaraması için hem gönderici hem de alıcı tarafından desteklenmesi gerekiyor. Bu nedenle bundan sonra TLS’yi desteklemeyen e-posta hizmet sağlayıcılarını kullanan kişilere e-posta gönderilirken açık bir kilit simgesi ile gönderici uyarılacak. Mevcut durumda Gmail kullanıcıları ile diğer e-posta hizmet sağlayıcıları arasında gönderilen e-postaların yaklaşık yarısı şifrelenmeden gönderiliyor.

class=attr__format__media_original

Bunun yanı sıra kimlik doğrulaması tam olarak yapılamayan kişilerden gelen e-postalarda kişinin fotoğrafı soru işareti olarak gösterilecek. Böylece özellikle banka ya da kamu kurumu gibi yerlerden geliyormuş gibi görünen e-postalarla insanların dolandırılması engellenmeye çalışılacak.

class=attr__format__media_original

Gmail’in bu değişiklikleri diğer büyük e-posta hizmet sağlayıcıları tarafından da uygulanacağa benziyor. Öte yandan kullanıcıların güvenliği için önemli olan bu gibi değişiklikler küçük e-posta hizmet sağlayıcıların işlerini daha da zorlaştıracak ve rekabet şanslarını düşürecektir.

Teknoloji

Siber güvenlik uzmanları, bilgi sistemlerindeki verileri yetkisiz erişimden, yasa dışı kopyalamadan ve hırsızlıktan koruyan kişilerdir. Peki siber güvenlik uzmanları hangi özelliklere sahiptir?

ABD’li mucit Elisha Otis, gerektiğinde devreye girerek kabinin düşmesini engelleyecek bir emniyet freni icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hâle getirdi.