Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
15/10/2020 - 09:30

Gölgelendiğinde Elektrik Üreten Cihaz Geliştirildi

Singapur Ulusal Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, bir kısmı gölgede bir kısmı aydınlıkta kaldığı zaman elektrik üreten bir cihaz geliştirdi.

Qian Zhang ve ark., Energy & Environmental Science

Prof. Dr. Swee Ching Tan ve öğrencileri “gölge etkili enerji üreteci” adını verdikleri cihazı üretirken güneş gözelerinde yaygın olarak kullanılan silisyum elementinin üzerini çok ince bir altın katmanıyla kaplamışlar. Silisyumun üzerine düşen güneş ışığı, elektronların uyarılmasına ve altın katmanına geçmesine sebep oluyor. Eğer cihazın bir kısmı güneş ışığı altında bir kısmı gölgede kalıyorsa, iki bölge arasında bir potansiyel farkı oluşuyor. Böylece güneş ışığı alan kısımdaki elektronlar gölgede kalan kısma doğru akmaya başlıyor. Cihaz harici bir devreye bağlanarak, elde edilen akımdan yararlanılabiliyor.

Qian Zhang ve ark., Energy & Environmental Science

Araştırmacılar, sekiz üreteç kullanarak bir elektronik saati çalıştırmayı başarmışlar. Ayrıca bu cihazdan sensör olarak da faydalanılabiliyor. Örneğin yakınından geçen hareketli bir nesne üreteci gölgelediğinde bir akım ortaya çıkıyor. Böylece nesnenin varlığı algılanıyor.

Qian Zhang ve ark., Energy & Environmental Science

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Qian Zhang ve arkadaşlarının Energy & Environmental Science’ta yayımladıkları makaleden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji

ABD’nin Santa Cruz şehrinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi ve Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesinden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıları kullanarak insanlarınkine benzer biçimde çalışabilen robot parmak üretti.

 

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.