Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
05/07/2017 - 16:49

Karadelik Çifti Tespit Edildi

Gökbilimciler ilk kez birbirinin etrafında dönen bir karadelik çifti tespit etti.

Gökbilimciler ilk kez birbirinin etrafında dönen bir karadelik çifti tespit etti. Dünya’ya yaklaşık 750 milyon ışık yılı uzaklıktaki karadeliklerin toplam kütlesi Güneş’inkinin 15 milyar katı civarında. Birbirlerinin etrafında bir kez dönmeleri yaklaşık 30.000 yıl süren karadeliklerin arasındaki mesafe yaklaşık 24 ışık yılı. Gökadaların büyük çoğunluğunun merkezinde kütlesi Güneş’inkinin milyonlarca, hatta milyarlarca katı olan devasa karadelikler vardır. İki karadeliğin arasındaki mesafenin bu kadar kısa olması, geçmişte iki ayrı gökadanın merkezinde yer aldıkları ancak bu gökadaların zaman içinde birleşmesiyle birbirlerine yaklaştıkları şeklinde yorumlanıyor. Karadeliklerin milyonlarca yıl sonra birleşeceği düşünülüyor.

Kütleçekimsel dalgalar ilk kez doğrudan gözlemlendiğinde dalgaların kaynağının birleşen karadelikler olduğu açıklanmıştı. Ancak daha önceleri karadelik çiftleri doğrudan gözlemlenmemişti. Gökbilimciler, gökadaların birleşmesiyle karadeliklerin birbirine yaklaşmasının evrende sıklıkla yaşanan bir olay olduğunu ve gelecekte çok sayıda benzer sistemin keşfedileceğini düşünüyor.

Dr. K. Bansal ve arkadaşlarının yaptığı keşifle ilgili makale yakın zamanlarda The Astrophysical Journal’da yayımlandı.

Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, atmosferin üst kısımlarında yeryüzüne elektronlar yağdıran bir uzay fırtınası keşfetti.

Sizce ışık hızına yakın hızlarla seyahat etme imkânımız olsaydı evrenin tamamını keşfedebilir miydik?