Sağlık
Çeviri: Ayşenur Okatan - Grafik Düzenleme: Erhan Balıkçı
12 Haziran 2020 - 17:38

Koronavirüse Karşı Yürütülen Aşı Çalışmaları

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor. Yayılma mekanizması yeni yeni anlaşılan SARS-CoV-2 virüsüne karşı şu an dünyanın farklı ülkelerindeki araştırma grupları tarafından 90’dan fazla aşı çalışması yürütülüyor. Daha önce lisanslı hiçbir aşıda bulunmayan teknolojilerin de kullanıldığı aşı çalışmalarında şu an sadece altı araştırma grubunun aşısı gönüllü hastalar üzerinde deneme aşamasında. Diğer araştırma grupları ise hayvan deneyleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Koronavirüs Aşı Çalışmalarında Kullanılan Farklı Yöntemler

Aşı, bağışıklık sistemini uyaran antijenlerin kullanılmasıyla geliştirilir. Aşının amacı belirli antijenlere karşı vücudun önceden bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Aşı, doğrudan virüs ya da virüsün parçaları kullanılarak geliştirilebilir. Şu ana kadar koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında en az sekiz farklı yöntem kullanıldı.

İnfografik Yayın Hakkı: Springer Nature

Çeviri: Ayşenur Okatan

Grafik Düzenleme: Erhan Balıkçı

 

Kaynak:

Paylaş

Sağlık

Çocukluk ve ergenlik hayatımızın geri kalanında güçlü kemiklere sahip olmak için kritik dönemler. Peki, ergenler sağlıklı bir kemik gelişimi için günün ne kadarını egzersiz yaparak geçirmeli?

Almanya’daki Max Planck Yaşlanma Biyolojisi Enstitüsü ile İsveç’teki Karolinska Enstitüsü ve Göteborg Üniversitesinden araştırmacılar, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebilen bir molekül geliştirdi. Bu molekül gelecekte ilaç olarak kullanılabilir.