Sağlık
Çeviri: Ayşenur Okatan - Grafik Düzenleme: Erhan Balıkçı
12 Haziran 2020 - 17:38

Koronavirüse Karşı Yürütülen Aşı Çalışmaları

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor. Yayılma mekanizması yeni yeni anlaşılan SARS-CoV-2 virüsüne karşı şu an dünyanın farklı ülkelerindeki araştırma grupları tarafından 90’dan fazla aşı çalışması yürütülüyor. Daha önce lisanslı hiçbir aşıda bulunmayan teknolojilerin de kullanıldığı aşı çalışmalarında şu an sadece altı araştırma grubunun aşısı gönüllü hastalar üzerinde deneme aşamasında. Diğer araştırma grupları ise hayvan deneyleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Koronavirüs Aşı Çalışmalarında Kullanılan Farklı Yöntemler

Aşı, bağışıklık sistemini uyaran antijenlerin kullanılmasıyla geliştirilir. Aşının amacı belirli antijenlere karşı vücudun önceden bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Aşı, doğrudan virüs ya da virüsün parçaları kullanılarak geliştirilebilir. Şu ana kadar koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında en az sekiz farklı yöntem kullanıldı.

İnfografik Yayın Hakkı: Springer Nature

Çeviri: Ayşenur Okatan

Grafik Düzenleme: Erhan Balıkçı

 

Kaynak:

Paylaş

Sağlık

Bir gece yarısı ansızın uyanıp herhangi bir şekilde hareket edemediğiniz oldu mu?

Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde demir eksikliğinin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve belirtilerini anlatırken demiri hangi besinlerden alabileceğimizle ilgili beslenme önerileri veriyor.