Dünya ve Yaşam
Ayşenur Okatan
23/02/2021 - 18:00

Kuşlar Ne Kadar Hızlı Uçabilir?

Kuşlar fiziksel özelliklerine, uçuş amaçlarına ve dış etmenlere bağlı olarak farklı hızlarda uçabilir.

Kuşlar sahip oldukları fiziksel özellikler sayesinde aerodinamik kurallara bağlı olarak uçar. Kuşların uçuş hızları fiziksel özelliklerine, uçuş amaçlarına ya da dış etmenlere bağlı olarak değişebilir.

Kuşların vücut kütlelerinin kanatlarının yüzey alanına oranı, uçuş hızlarını belirleyen temel fiziksel özelliklerindendir. Bu orana kanat yükü denir. Uçan kuşların kanat yükleri ise genellikle 1-20 kg/m2 arasında değişir. Yüksek kanat yüküne sahip olan kuşların kütlelerini taşıyabilmek için daha hızlı uçması gerekir. Kütleleri küçük ve kanatlarının yüzey alanı geniş olan düşük kanat yüküne sahip kuşlar ise daha yavaş uçabilir. 

Albatroslar kanat yükü yüksek kuşlardır.

Kuşların uçuş amaçları da hızlarını etkiler. Kuşlar göç ederken normalde olduğundan daha yavaş uçar. Yiyecek ararken, avlanırken ya da avcıdan kaçarken normalde olduğundan daha hızlı uçabilirler. Örneğin normalde saatte 76 kilometre hızla uçan Pufla kazlarının hızı, avlarını takip ederken saatte 97 kilometreye kadar çıkabilir.

Pufla kazı

Kuşların hızı, rüzgâr ve sürü uçuşu gibi dış etmenlere bağlı olarak da değişebilir. Örneğin bilim insanları rüzgârın uçuş yönlerine karşı estiği durumlarda kuşların hızlarını artırdıklarını, rüzgârın uçuş yönleri ile aynı yöne doğru estiği durumlarda ise hızlarını azalttıklarını belirledi. Sürü hâlinde uçan kuşların ise normalde olduğundan daha yavaş uçtukları gözlemlendi. 

Hızları farklı etkenler nedeniyle değişse de yapılan araştırmalar kuşların genellikle saatte 16 ila 64 kilometre hızla uçtuğunu gösteriyor. Peki Dünya’nın en hızlı uçan kuşları hangileridir?

Dünyanın En Hızlı Uçan Kuşları 

En hızlı uçan kuşlar arasında yer alan gökdoğanlar, avlarını yakalamak için dalacakları zaman aşağı doğru uçuşa geçerek kanatlarını gövdelerine yaklaştırıp daha kapalı bir pozisyona getirir. Kuyruklarını ise kıvırıp ayaklarının arasına sokarlar. Bu şekilde yüzey alanlarını küçülterek vücutlarına etki eden hava direncini azaltırlar. Bu sayede dalış hızlarını saatte 322 kilometrenin üzerine çıkarabilirler. Gökdoğanların normal uçuş hızları ise saatte 64-96 kilometre arasında değişir.

Normal uçuş sırasında en yüksek hıza ulaşan kuş türü ise ak boğazlı iğnekuyruktur. Ak boğazlı iğnekuyruğun normal uçuş hızı saatte yaklaşık 105 kilometredir.

 

Kaynaklar:

Dünya ve Yaşam

Bilim Genç olarak tam kapanmanın başladığı bu günlerde evde vakit geçirirken objektiflerinizi “günün altın saatleri”ne odaklanmanızı istiyoruz.

Bu etkinliğimizde origami frizbi yapıyoruz.