Skip to content Skip to navigation

Mayıs Ayının Gök Olayları

Dr. Tuba Sarıgül
08/05/2020 - 19:46

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Venüs’ü mart ve nisan ayları boyunca Güneş’in batışından sonra hayli parlak bir şekilde uzun süreler görme imkânı bulmuştuk. Haziran ayında Güneş ile Dünya arasından geçmeye hazırlanan Venüs, Güneş’e yaklaşmaya devam ediyor. Venüs mayıs ayının başında Güneş’ten yaklaşık üç buçuk saat sonra batarken, ayın sonuna doğru gözlem süresi yarım saate düşüyor. Venüs’ü Boğa Takımyıldızı’nın en parlak ikinci yıldızı Elnath’ın yakınlarında bulabilirsiniz.

Merkür ayın ortasına doğru batı ufkunun üzerinde gökyüzünde Venüs’e eşlik etmeye başlıyor. Ayın ilerleyen günlerinde Venüs’ün yüksekliği azalırken Merkür’ünki artıyor. Merkür ve Venüs, 22 Mayıs’ta birbirine dokunacak kadar yakın görünüyor.

24 Mayıs’ta ise hilal şeklindeki Ay, Venüs ve Merkür Güneş’in batışından kısa süre sonra birlikte görülebilir.

Mayıs ayı boyunca birbirine yakın olan Jüpiter ve Satürn ayın başında gece yarısından yaklaşık bir buçuk saat sonra doğu-güneydoğu ufkunun üzerinden doğuyor. Jüpiter ve Satürn 18 Mayıs’ta birbirlerine en yakın konuma geliyor. Her iki gezegen ayın ilerleyen günlerinde daha erken doğmaya başlıyor. Satürn’ü Oğlak, Jüpiter’i ise Yay Takımyıldızı’nın yakınlarında bulabilirsiniz.

Ay, 12 Mayıs’ta Jüpiter ve Satürn ile yakın görünümde.

Mars, mayıs ayının başında Güneş’in doğuşundan yaklaşık üç saat önce doğu-güneydoğu ufkunun üzerinden doğuyor. Ayın ilerleyen günlerinde parlaklığı ve görünür büyüklüğü artıyor.

Eta Kova (Eta Aquarid) göktaşı yağmuru 5-6 Mayıs’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Göktaşı yağmurunun en yüksek etkinliğe ulaştığı tarihte Kuzey Yarımküre’deki gökyüzü gözlemcileri 10-30 göktaşı görebilir. Ancak bu tarihte Ay dolunay evresine çok yakın olduğundan göktaşlarının fark edilmesini zorlaştırıyor. Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında göktaşlarının gökyüzünde ortaya çıkıyormuş gibi göründüğü noktayı (saçılma noktası) Kova Takımyıldızı’nda bulabilirsiniz. Ancak saçılma noktası gece yarısından yaklaşık 2,5 saat sonra doğu ufkundan doğuyor ve Güneş’in doğuşundan önce ufkun üzerinde en yükseğe ulaşıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK tarafından düzenlenen canlı bilim söyleşilerinin dördüncüsü, 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00’de TÜBİTAK Bilim Genç YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Gökbilim ve Uzay

Güneş panellerinden yansıyan ışıklar sayesinde uyduları geceleri gökyüzünde rahatça görmek mümkün. Uydulardan yansıyan bu ışık, ışığa duyarlı gözlem aletleri tarafından da algılanıyor ve bu durum bazen verilerde bozulmalara sebep olabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’dan Mars’a gitmek için neden belirli zamanlar daha uygun diye merak etmiş miydiniz?

Gökbilim ve Uzay

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak ısının nasıl yayıldığını anlamamız gerekir. Isı ışıma, iletim ve konveksiyon olmak üzere üç yolla yayılır.

Gökbilim ve Uzay

Bütün dünyada hayatı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını uzay çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Birçok ülkede okullar kapanınca anne ve babalar da çocuklara bakmak üzere işi bırakmak ya da yavaşlatmak durumunda kaldı.

Gökbilim ve Uzay

Evrendeki toplam madde miktarının %85’ini karanlık madde oluşturur. Karanlık madde ışıkla etkileşmediği için doğrudan görülemez.