Teknoloji
Nurulhude Baykal
29/09/2021 - 18:17

Modüler Origami Örneği: Sonobe Birimi ile Küp Yapalım

Bu modüler origami etkinliğimizde altı Sonobe birimi kullanarak Sonobe küpü oluşturuyoruz.

Geleneksel origamide genellikle tek bir kâğıttan yola çıkılarak hedeflenen şekle ulaşılmaya çalışılır. Ancak modüler origami olarak da bilinen origami yönteminde aynı şekilden birden fazla adet katlanarak bunlar bir araya getirilir ve daha karmaşık yapılar oluşturulur. Modüler origami birimlerini yapı bloklarının kâğıt versiyonları gibi düşünebilirsiniz. 

Sonobe Birimi Nedir?

Modüler origamide kullanılan en yaygın birimlerden biri Sonobe modülüdür. Birim, Japon origami sanatçısı Mitsunobu Sonobe’nin adıyla ünlenmişse de aslında mucidi bilinmiyor. Sonobe, 1968’de yayınlanan bir kitapta bu birimi kullanarak yaptığı bir küpe yer verdi. Bu şekil, origami sanatçıları arasında Sonobe küpü olarak biliniyor.

Sonobe küpü, ilk defa Japon origami sanatçısı Mitsunobu Sonobe tarafından 1968’de yayımlandı. Küp altı yüzlü (heksahedron) bir geometrik cisimdir. Mitsunobu Sonobe, küpünü tasarlarken altı adet birim kullandı. 

Sonobe Birimini Kim İcat Etti?

Sonobe’nin küpü yapmak için kullandığı birimleri kendisinin mi geliştirdiği yoksa birlikte çalıştığı Toshie Takahama ya da başka birinden mi aldığı konusu açık değil. 

Bu modüler origami etkinliğimizde altı Sonobe birimi kullanarak Sonobe küpü oluşturuyoruz.

Teknoloji

Güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren elektronik düzenekler güneş gözesi olarak adlandırılır. Peki güneş tarlaları nedir?

Akıllı makineler insanlar gibi yenilikçi ve sıra dışı düşünüp sanat eserleri ortaya koyabilir mi? Yani yapay zekâ "sanatkâr" olabilir mi?