Fizik-Kimya-Matematik
Dr. Mahir E. Ocak
06/10/2015 - 17:29

Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu

Nobel Fizik Ödülü’nün 2015 yılı sahipleri açıklandı.

The Royal Swedish Academy of Sciences

Tokyo Üniversitesi’nden Takaaki Kajita ve Queen’s University in Kingston’dan Artur McDonald, nötrinoların kütlesiyle ilgili çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülü’ne layık görüldüler.

Ödül sahiplerinden Kajita, Japonya’daki Super-Kamiokande Nötrino Dedektörü’nde, McDonald ise Kanada’daki Sudbory Nötrino Gözlemevi’nde çalışmalar yapıyor. Fizikçiler, yaklaşık 850.000 euro değerindeki ödülü paylaşacak.

Lepton grubuna giren parçacıkların (doğada serbest halde bulunan parçacıkların) örnekleri olan nötrinolar, elektriksel olarak yüksüzdür. Nötrinoların üç ayrı çeşnisi vardır: elektron nötrinosu, müon nötrinosu ve tau nötrinosu. Nobel Ödülü’nü kazanan araştırmacılar, nötrinoların hareketleri sırasında farklı çeşniler arasında salınım yaptığını göstermişti. Bu durum farklı nötrino çeşnilerinin farklı kütlelere sahip olduğu anlamına geliyor. Tüm kanıtlar nötrinoların kütleye sahip olduğunu gösterse de nötrinoların kütleleri çok küçük. Kozmolojik ölçümler, nötrinoların kütlesinin elektronunkinin milyonda birinden bile daha küçük olduğunu gösteriyor.

Fizik-Kimya-Matematik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde evde kolayca bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak konveksiyonla ısı yayılımını gözlemleyeceğiz.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde maddenin dördüncü hâli olarak bilinen plazmanın özelliklerini ve nerelerde bulunduğunu açıklıyor.