Dünya ve Yaşam
Dr. Mahir E. Ocak
20/04/2016 - 16:49

Okyanus Tabanının Altında Yaşam

Yeryüzünün ve okyanusların hemen hemen her bölgesinde canlılara rastlamak mümkün.

Yeryüzünün ve okyanusların hemen hemen her bölgesinde canlılara rastlamak mümkün. Peki, okyanusların altında kalan yerkabuğundaki kayalarda da canlıların yaşadığını biliyor muydunuz? Dr. Julie Huber önderliğinde çalışmalar yapan bir araştırma grubu ilk kez North Pond’daki (Atlantik Okyanusu) okyanus kabuğunda yaşayan mikrobik canlıları incelemeyi başardı. Dr. Julie L. Meyer ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Scientific Reports’ta yayımlandı.

Okyanus kabukları durağan değildir. Kayalardaki yarıklardan geçen deniz suları, yeraltında bir su katmanının oluşmasını sağlar. Tüm okyanus suları yaklaşık her 200.000 yılda bir yeraltındaki bu su katmanı yoluyla devridaim yapar.

Okyanus tabanın altında da canlıların yaşadığı esasen 25 yıldır biliniyordu. Ancak bu derinliklere ulaşmanın zorluğundan dolayı bugün bu canlılarla ilgili bilgilerimiz hâlâ çok sınırlı.

Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, North Pond’daki okyanus kabuğunda yaşayan canlıların okyanus tabanındaki deniz sularında yaşayanlardan önemli derecede farklı olduğunu gösteriyor. Her ne kadar okyanus tabanındaki ve kayalardaki canlıları aynı grup altında sınıflandırmak mümkün olsa da bu canlılar farklı türdeler.

Dünya ve Yaşam

Kanada’nın Yukon bölgesinde çok iyi korunmuş bir yavru mamut fosili bulundu.

Mitoz bölünme sonucu genetik bilgisi tamamen anne hücreninkiyle aynı DNA’ya sahip iki yavru hücre oluşur.