Sosyal Bilimler
Nurulhude Baykal
20/06/2021 - 09:00

Origami ile Çiçek Aranjmanı Yapalım

Bu etkinliğimizde iki klasik Japon sanatı olan origami ve ikebana sanatlarını birleştirip, kâğıttan çiçek ve yaprak katlayarak çiçek aranjmanı yapıyoruz. 

Origami Nedir?

Origami, Japonların kâğıt katlama sanatıdır. Geleneksel origamide yalnızca kare şeklinde kâğıtlar kullanılır ve bu kâğıtların bütünlüğü bozulmadan hedeflenen şekle ulaşılmaya çalışılır. Origami beyin-beden koordinasyonu sağladığı için kinestetik zekâyı, iki boyutlu kabul edilebilecek ince bir kâğıttan üç boyutlu şekiller elde edilmesini sağladığı için de görsel zekâyı olumlu etkiliyor.

İkebana Nedir?

İkebana ise Japonların çiçek düzenleme sanatıdır. Japonlar bu sanat için yalnızca çiçekleri değil, bitki yapraklarını ve dallarını da kullanır.

İkebana sanatında çiçeklerle birlikte çeşitli bitkilerin dalları ve yaprakları da kullanılır.

Peki, ikebana sanatında çiçeklerin düzenlenmesi nasıl yapılır? İkebana sanatı, tarihi boyunca çiçeklerin yapay mı yoksa doğal mı görüneceğine göre temelde iki ekole ayrıldı denilebilir. Çiçeklerin doğal görünmesini destekleyen ekolde özellikle birbirine uyumlu bitki çeşitlerine ait çiçekler, yapraklar ve dallar uygun bir vazoda bir araya getiriliyor. Yapay görünmesini destekleyen ekolde ise vazoya yerleştirilen dallara ve yapraklara çeşitli geometrik yapılar kazandırılarak doğallıktan çıkması ve insanın doğayı güzelleştirici etkisinin öne çıkarılması amaçlanıyor. İkebana sanatçıları çiçeklerin ve renklerin dilini kullanarak hem duygularını hem de sanat anlayışlarını ifade edebiliyorlar.

Bu ikebana düzenlemesinde sanatçı vazo ve ağaç dalları ile kavisleri ön plana çıkarmış. Çiçekler doğal hâlleri ile bükülmüş şekilde durduğu için sanatçı kendi büktüğü dallar ve seçtiği vazo ile onların görüntüsünü desteklemiş. Seçtiği renklerle de baharın gelişini temsil eden bir eser oluşturmuş. 

Biz de bu etkinliğimizde kâğıttan çiçek ve yaprak katlayarak çiçek aranjmanları tasarlayacağız. İleride farklı etkinliklerle çeşitlerini artıracağımız çiçekler ve yapraklar sayesinde daha zengin seçeneklerle aranjman tasarlamaya devam edebilirsiniz.

 

Sosyal Bilimler

COVID-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları, 24 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak ve 5 Eylül’deki kapanış töreni ile sona erecek. Böylece Tokyo’daki olimpiyat organizasyonu da tamamlanmış olacak.

Bu etkinliğimizde üç Sonobe birimi kullanarak altı yüzlü bipiramit yani Toshie’nin mücevherini oluşturuyoruz.