Teknoloji
Nurulhude Baykal
28/01/2022 - 16:50

Origami ile Jet Uçak Yapalım

Kâğıt katlayarak yapılan bazı şekillere, Dünya’nın farklı yerlerinde rastlanabiliyor. Kâğıt uçak da bunlardan biri! Geçtiğimiz ay origami ile klasik bir uçak modeli yapmıştık. Bu ay ise sizler için bir jet uçak katladık.

Kâğıt Uçak Nasıl Yapılır?

Kâğıt uçak yapmak için herkesin farklı bir yöntemi olabilir. Hatta kâğıdın cinsini, şeklini ve bazı katlamaları az miktarda değiştirerek çeşit çeşit uçaklar yapabiliriz. Uçak katlamak için birkaç farklı yöntemle tanıştıktan sonra siz de kendi uçak katlama stilinizi oluşturabilirsiniz. Katladığınız uçakları yarıştırabilir, havada kalma sürelerini ya da katettikleri mesafeleri karşılaştırabilirsiniz.

Geçtiğimiz ay klasik bir uçak modelinin nasıl katlanabileceğini göstermiştik. Bu ay ise sizin için bir jet uçak modeli hazırladık. Jet uçağımızı kanatları dar, gövdesi genişliğine kıyasla uzun, ağırlık merkezi de tam ortasında dengeli olacak şekilde tasarladık. Bu sayede uçağımız havada fazla süzülmeden doğruca hedeflediğimiz noktaya ulaşabiliyor. Bunun için jet uçağı videoda gösterildiği gibi tutmanız ve yere paralel olarak fırlatmanız gerekiyor.

 

 

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.