Teknoloji
Cumhur Torun
16/05/2022 - 08:40

PictoBlox ile Görüntüdeki Nesneleri Tespit Edelim

Yaş:
13
Zorluk:
Kolay

Tasarla ve Yap köşesinin bu kodlama projesinde, blok tabanlı yapay zekâ programlama yazılımı PictoBlox'un nesne tanıma eklentisini kullanarak sahne üzerindeki nesneleri tespit ediyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Nesne tespiti; video, fotoğraf gibi dijital bir görüntüdeki nesnelerin türünü ve yerini tespit etmeyi sağlayan bir yapay zekâ teknolojisidir. Nesne tespitinde görüntü işleme ve derin öğrenme gibi farklı yöntemler kullanılabiliyor.

Nesne tespiti teknolojisinden günümüzde birçok alanda -örneğin sürücüsüz araç teknolojilerinde, güvenlikle ilgili uygulamalarda, tehlikeli durumların tespit edilmesinde, tarımda ürünlerin kalitesinin ve miktarının görüntülenmesinde, spor karşılaşmalarında topun takip edilmesinde- yararlanılıyor.

Blok tabanlı yapay zekâ programlama yazılımı PictoBlox’un içerisinde yer alan Object Detection eklentisinde, farklı sınıflardan toplamda 1,5 milyon görsel içeren COCO Dataset isimli veri seti ile eğitilmiş bir model kullanılıyor. Bu model ile 80 farklı türdeki nesne tespit edilebiliyor. Tespit edilen nesnenin türünün yanı sıra sahnedeki x ve y konumları, uzunluk ve genişlik değerleri de belirlenebiliyor. 

Tasarla ve Yap köşesinin bu kodlama projesinde, blok tabanlı yapay zekâ programlama yazılımı PictoBlox'un nesne tanıma eklentisini kullanarak sahne üzerindeki nesneleri tespit ediyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

 

 

Ne Oldu?

Bu kodlama projsinde PictoBlox’taki nesne tespiti eklentisini kullanarak sahne üzerindeki nesneleri tespit ettik. Tespit edilen nesneleri görüntülemek için bir kukla kullandık ve bu kuklayı tespit edilen nesnenin konumuna taşıdık. Taşıma işleminden sonra ise kuklaya tespit edilen nesnenin türünü söylettik. 

Kaynaklar:

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Teknoloji

İnsanın uçmasını ve havada kalmasını sağlayan en önemli teknolojik buluşlardan biri olan helikopterler nasıl icat edildi? Gelin birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, ışığa duyarlı LDR sensörünü kullanarak ışık seviyesini ölçüp karanlık ortamda otomatik olarak yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.