Sağlık
Fatma Gönen
28/04/2021 - 15:35

Stres Yönetiminde Besinlerin Gücü

Nasıl bir beslenme düzeni stresle baş etmemize yardımcı olur? Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen bu soruyu cevaplıyor.

Stresle karşı karşıya kaldığımızda adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salgılanır. Bu durumda kalp atım hızımız ve kan basıncımız artar, nefes alışverişimiz hızlanır ve kaslarımız gerginleşir. Stres ortadan kalktığında bu hormonların kandaki seviyesi normal düzeyine döner. Stres uzun süre devam ettiğinde ise stres hormonlarına uzun süreli maruz kaldığımız için vücudumuz sağlıklı bir dinlenme durumuna dönemeyebilir. Bu durum bağışıklığımızı, sindirim sistemimizi, kalp sağlığımızı ve uyku düzenimizi olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla uzun süreli stresin sağlığımız üzerindeki zararlı etkilerini düşündüğümüzde, stres yönetimi hayat kalitemizi artırmak için hayli önemli.

Peki nasıl bir beslenme düzeni stresle baş etmemize yardımcı olur? Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen bu soruyu cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

 
Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 
Yazar Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Bilgisayarlardan, tabletlerden, cep telefonlarından ve oyun konsollarından oynanan video oyunları, hem boş vakitlerimizi değerlendirmek hem de günün stresini atmak için sıklıkla tercih ettiğimiz aktivitelerden.

Stresli olduğumuz zamanlarda, üzgün, yalnız ya da canımız sıkkınken genellikle kendimizi yemek yerken buluyoruz.