Fizik-Kimya-Matematik
Dr. Mahir E. Ocak
01/06/2016 - 16:33

Tek Kullanımlık Lazer

Fransa ve Macaristan’daki çeşitli üniversitelerde çalışan bir grup araştırmacı çok ucuza lazer üretmek için kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirdi.

Fransa ve Macaristan’daki çeşitli üniversitelerde çalışan bir grup araştırmacı çok ucuza lazer üretmek için kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. Oussama Mhibik ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Journal of Applied Physics’te yayımlandı.

Lazerleri organik ve inorganik olarak iki sınıfa ayırmak mümkün. DVD’lerdeki, optik farelerdeki ve daha pek çok teknolojik cihazdaki lazerler inorganiktir. Organik lazerlerse inorganik lazerler kadar yaygın değil. Bu durumun en önemli sebebi organik lazerlerin ömrünün kısa olması. Ancak üretim maliyetlerinin düşmesi, gelecekte organik lazerlerin daha yaygın bir biçimde kullanılmasını sağlayabilir.

Araştırmacıların Dr. Sebastien Sanaur önderliğinde yaptıkları çalışmalar sonucunda geliştirdikleri yeni yöntem sayesinde lazer kapsülü bir inkjet yazıcı kullanılarak sadece birkaç kuruş maliyetle üretilebiliyor. Kısa ömürlü olan bu parçayı eskidikçe yenisiyle değiştirmek mümkün.

Araştırmacılar, iki ayrı tür boya kullanarak sarı ile koyu kırmızı arasındaki renklerde lazer ışığı üretmeyi başarmış. Başka tür boyalar kullanılarak yeşil ile mavi arasındaki renklerde de lazer ışığı üretilebileceği düşünülüyor.

Fizik-Kimya-Matematik

Denklemin meşhuru mu olur demeyin, bazen çok basit gibi görünen bir eşitliğin etkisi çok büyük veya ve uygulama alanları çok geniş olabilir. Meşhur denklemlere geçmeden önce denklem” kavramı üzerinde duralım.

Bu yazıda Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü sonucunda oluşan, kendisi zayıf olsa da büyük ölçekli atmosfer hareketlerine yol açan Coriolis kuvvetini ve nasıl ortaya çıktığını anlamaya çalışacağız.