Dünya ve Yaşam
Bilim Genç
27/03/2016 - 18:06

TÜBİTAK Bilim Genç Antarktika Yolunda

Hiçbir ülkenin tek başına hak sahibi olmadığı Antarktika kıtası 53 ülkenin bayrağı altında...

Hiçbir ülkenin tek başına hak sahibi olmadığı Antarktika kıtası 53 ülkenin bayrağı altında yönetiliyor. 1961’de yürürlüğe giren, ülkemizin de taraf olduğu “Antarktika Antlaşması” ile kıtada sadece bilimsel çalışmalara ve araştırma istasyonlarının faaliyet göstermesine izin veriliyor. 2048’e kadar kıtanın bütün yeraltı kaynakları ve yer üstü kaynakları koruma altında. Şu anda kıtada etkin olan ülkelerin 24’ü gözlemci statüsünde. 29 ülkeyse Antarktika ile ilgili alınacak kararlarda oy kullanabiliyor. Ülkemiz ise gözlemci statüsünde bulunuyor. Kıtayla ilgili kararlarda oy hakkı elde edebilmek yani kıtanın geleceği ile ilgili söz sahibi olmak için kıtada önemli bilimsel araştırmaların yapılması gerekiyor. Kıtada bilimsel araştırmaların aktif olarak sürmesi ve yapılan bu araştırmaların sonuçlarının düzenli olarak yayınlanabilmesi için bir araştırma üssünün kurulması fayda sağlayacak.

class=attr__format__media_original

class=attr__format__media_original

Türkiye’nin Antarktika’da bilimsel araştırma üssü kurması ile ilgili çalışmalar yapan birçok bilim insanı var. Bu araştırmacıların çoğu ilk kez ortak bir projede buluşuyor. Proje kapsamında, ilgili  araştırmacılardan oluşan Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi, 2-16 Nisan 2016 tarihleri arasında Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi araştırmacıları ile birlikte Antarktika’da araştırmalar gerçekleştirmeyi planlıyor.

class=attr__format__media_original

Gezi programı dâhilinde, 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde seyahat öncesi eğitime katılacak olan ekip, 29 Mart’ta İstanbul’dan ayrılarak ilk olarak Buenos Aires’se (Arjantin) gidecek. Burada Antarktika Antlaşması Sekretaryası’nı ziyaret ederek bilgi alışverişi yaptıktan sonra Güney Amerika’nın en ucundaki yerleşim yeri olan Ushuaia’ya geçerek Antarktika iklimine belli bir süre uyum sağlayabilmek için bekleyecekler. 2 Nisan günü kentle aynı adı taşıyan buzkıran gemisi “Ushuaia” ile Antarktika’ya doğru deniz yolculuğuna başlayacaklar. Antarktika’nın Peninsula, Galindez Adası ve çevresinde gerçekleştirilecek gezi kapsamında buzullar, okyanus, çevre kirliliği ve iklim değişikliği ile ilgili incelemelerin yanı sıra deniz canlıları, biyoçeşitlilik gibi konularda da araştırmalar yapılacak.

class=attr__format__media_original

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi ekibi içinde TÜBİTAK’tan dergimiz yayın yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu da yer alıyor. Dr. Gözcelioğlu bu gezinin tüm ayrıntılarını Bilim Genç’te paylaşacak. Antarktika seyir defterini Dr. Bülent Gözcelioğlu’nun kaleminden Bilim Genç’te takip edebilirsiniz.

class=attr__format__media_original

Fotoğraflar daha önce Antarktika'da araştırmalar yapmış Doç. Dr. İzzet Noyan Yılmaz'a aittir.

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi

Sefer Lideri

. Prof. Dr. Bayram Öztürk, İstanbul Üniversitesi

Sefer Lideri Yardımcıları

. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, İstanbul Teknik Üniversitesi

. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, Kocaeli Üniversitesi

Araştırma Ekibi

. Prof. Dr. Şamil Aktaş, İstanbul Üniversitesi

. Prof. Dr. Hasan Birol Çotuk, Marmara Üniversitesi

. Doç. Dr. İzzet Noyan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi

. Doç. Dr. Mehmet Gökhan Halıcı, Erciyes Üniversitesi

. Doç. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya, İstanbul Teknik Üniversitesi

. Dr. Sinan Mavruk, Çukurova Üniversitesi

. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Arda Tonay, İstanbul Üniversitesi

. Dr. Bülent Gözcelı̇oğlu, TÜBİTAK

. Melike İdil Öz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

. Kaptan Özgün Oktar, İstanbul Teknik Üniversitesi

Dünya ve Yaşam

Gerçek hayatta insanların bilinçaltındaki bilgiler öğrenilebilir mi? 

Çok düşük ve yüksek sıcaklıklar, yüksek enerjili radyasyon, vakum ortamı… Uzay koşulları insanlar ve diğer canlılar için hayli zorlayıcı. Ancak bir canlı var ki bu zorlayıcı koşullarda hayatta kalma becerisine sahip: su ayısı.