Dünya ve Yaşam
Dr. Mahir E. Ocak
07/06/2021 - 14:40

Yılanlar Büyük Canlıları Nasıl Sindiriyor?

Büyük canlıları yutan yılanlar sindirimi kolaylaştırmak için yeni dokular üretir.

Pek çok avcı tür kendisinden büyük canlıları öldürüp yer. Söz konusu aslanlar ya da kaplanlar olduğunda, av önce ufak parçalara ayrılır daha sonra tüketilir. Yılanlar ise avlarını ufak parçalara ayırabilecekleri uzuvlara sahip değildir. Yine de pek çok yılan türü kendilerinden daha büyük canlıları avlayıp yemeyi başarır. Pek çoğumuz geyik ya da timsah yutan pitonlarla ilgili videolar görmüşüzdür. Peki yılanlar bunu nasıl başarıyor?

Yılanların öldürdükleri avlarını “tutup midelerine gönderecek” kolları yoktur. Yılanlar avlarını yutarken aslında avlarının üzerine doğru hareket eder. Tıpkı sıradan bir zamanda etrafta dolaşırken yaptıkları gibi vücutlarını ileri doğru iterler ve bu sırada av da yılanın midesine doğru yol alır. 

Bilimsel çalışmalar devasa avları yutan yılanların avlarını sindirebilmek için yeni dokular ürettiğini gösteriyor. Pitonlar ve boa yılanları gibi yılanlar avlarını yuttuktan sonra yeni kalp dokuları, yeni mide dokuları ve yeni damarlar üreterek kalplerini, midelerini ve dolaşım sistemlerini büyütüyor. Böylece avlarını daha hızlı sindirmeleri mümkün oluyor. Üstelik sindirim tamamlandıktan sonra fazla dokular yeniden parçalanıp sindiriliyor. Böylece yılanlar fazlalıklarından kurtulup daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Yılanların sindirim sistemleri çok gelişmiştir. Avlarının neredeyse tamamını sindirebilirler. Öyle ki eğer av bir memeli hayvansa sindirimden geriye sadece tırnaklar ve tüyler kalır. Kemikler de dâhil olmak üzere avın tüm dokuları sindirilip özümsenir. 

Dünya ve Yaşam

Son günlerde denizlerde aşırı plankton artışı gözleniyor. Peki, bu durumun sebebi ne olabilir?

Bitkilerin kendileri için tehdit oluşturabilecek canlılardan korunmak için kamuflaj yeteneğini kullanabildiklerini biliyor muydunuz?