Teknoloji
Nurulhude Baykal
13/01/2021 - 18:30

Origami ile Pratik Kap Yapalım

Bu etkinliğimizde origami kâğıdını, bir yüzeyi eksik bir dikdörtgenler prizması hâline getireceğiz.

Ufak tefek malzemeler, kalemtıraş atığı gibi çöpler ya da kuru yemişler koymak için ufak bir kap aradığınız oldu mu? Yanınızda kare bir kâğıt varsa onu hızlıca katlayıp pratik bir çözüme dönüştürebilirsiniz. Bu etkinliğimizde origami kâğıdını, bir yüzeyi eksik bir dikdörtgenler prizması hâline getireceğiz.

Aynı ölçüde başka bir kâğıdınız daha varsa kutunuz için aynı katlama yöntemi ile bir kapak da yapabilirsiniz. Ama bunun için bir aşamayı biraz değiştirmeniz gerekecek.

Kâğıdınızda ilk katlama izlerini oluşturduktan sonra tüm köşeleri orta noktada buluşturmak yerine köşeleri birbirlerine biraz mesafeli duracak şekilde katlarsanız, videoda gösterilenden biraz daha büyük bir kap elde edebilir ve bu kabı ilk katladığınız şeklin kapağı olarak kullanabilirsiniz.

Aslında bu şekil, Japonların pirinç için kullandıkları geleneksel ölçü birimi olan ahşap “masu” kapları düşünülerek oluşturulmuş. Bizim kültürümüzde de temelini ölçüldüğü kabın adından alan ölçek, kile, gödük, çerik, batman ve şinik gibi özellikle tahıllar için kullanılan geleneksel birimler bulunuyor.

 

 

Teknoloji

Türkiye'nin havacılıkta kullanmak amacıyla geliştirdiği ilk havaalanı radar sistemi olan Millî Gözetim Radarı, nisan ayında Gaziantep Havalimanı'nda hizmete başlayacak.

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. TEKNOFEST heyecanına katılmak için son başvuru tarihi 28 Şubat!