Teknoloji
Nurulhude Baykal
13/11/2020 - 17:46

Origami Roket Düzeneği Yapalım

2020 ülkemiz açısından roket teknolojilerinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu.

2020 ülkemiz açısından roket teknolojilerinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu.

Türkiye’nin ayakları yere basmayan festivali TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde hem liseli hem de üniversiteli öğrenciler kendi roketlerini tasarlayıp fırlatma yarışına katıldılar.

Roketsan tarafından geliştirilen ve kütlesi 100 kilogramın altındaki mikro uyduları Alçak Dünya Yörüngesi’ne (Yüksekliği en az 400 kilometre olan yörüngedir.) yerleştirebilecek olan SR-0.1 sonda roketinin ilk prototipi 29 Ekim’de başarılı bir şekilde uzaya gönderildi.

Siz de roket teknolojilerine ilgi duyuyorsanız origami roket katlama videomuzu izleyerek kâğıttan kendi roket fırlatma düzeneğinizi hazırlayabilir, arkadaşlarınızla en uzağa roket fırlatmak için yarışabilirsiniz. Böylece roket geliştirme konusunda ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

 

 

Teknoloji

Japonya’daki RIKEN Hesaplamalı Bilimler Enstitüsünde bulunan Fugaku bilgisayarı Haziran 2020’de ele geçirdiği dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanını korumaya devam ediyor. Fugaku saniyede 442.010 Teraflop işlem hızına ulaşıyor.

Her geçen gün yaygınlaşan dijital asistanları telefonumuzda, evimizde, arabalarımızda kullanıyoruz. Peki, dijital asistanlar konuşmalarımızı sürekli dinliyor mu?